Sąd zdecydował się zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci aresztu wobec byłego prezydenta, który jest podejrzany o organizowanie nielegalnego przemytu ludzi przez granicę państwową Ukrainy - poinformowali ukraińscy prokuratorzy.

"23 lutego 2014 roku Janukowycz wraz z pracownikami Służby Bezpieczeństwa Państwowego i przedstawicielami Federacji Rosyjskiej, przy pomocy trzech śmigłowców Sił Zbrojnych Rosji, nielegalnie przekroczył i przetransportował co najmniej 20 osób przez granicę państwową na obrzeżach miasta Urzuf w obwodzie donieckim do Anapy w Rosji" - przekazano.

Czytaj więcej

Zełenski: Rosja wyciąga "wunderwaffe". To dowód porażki

Nie wiadomo, gdzie obecnie przebywa były prezydent. W marcu ukraińska państwowa agencja informacyjna Ukrinform przytoczyła doniesienia mediów, według których Janukowycz przebywał w Mińsku na Białorusi.

Janukowycz pełnił funkcję prezydenta Ukrainy od 2010 do 2014 roku, kiedy to został usunięty z urzędu podczas protestów na Majdanie. Protesty wybuchły po odrzuceniu przez Janukowycza ukraińsko-europejskiej umowy stowarzyszeniowej, która miała zbliżyć Ukrainę do Unii Europejskiej i oddalić ją od Rosji.