Reklama

MSZ Rosji o decyzji Polski ws. małego ruchu granicznego

Rosyjscy dyplomaci twierdzą, że w zeszłym roku z małego ruchu granicznego skorzystało trzy razy więcej Polaków niż Rosjan.

Aktualizacja: 04.08.2016 15:48 Publikacja: 04.08.2016 15:40

MSZ Rosji o decyzji Polski ws. małego ruchu granicznego

Foto: Fotorzepa, Jakub Dobrzyński

Mały ruch graniczny z Rosją w obwodzie kaliningradzkim został wstrzymany przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży. 2 sierpnia wiceszef MSW Jarosław Zieliński podał, że na razie nie zostanie on przywrócony ze względów bezpieczeństwa.

Tymczasem zdaniem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji decyzja polskiego MSZ „wygląda co najmniej dziwnie”. Cytowani przez agencję TASS rosyjscy dyplomaci twierdzą, że Warszawa nie ma powodów by zawieszać mały ruch graniczny z Rosją.

– Od samego początku inicjatywa strony polskiej była podejrzana. Obwód kaliningradzki, mieszkańców którego obejmuje porozumienie, jest bardzo oddalony od Warszawy i Krakowa, a rosyjskim uczestnikom małego ruchu granicznego pozwala się jedynie na odwiedzanie ściśle określonych rejonów północnych województw Polski – twierdzą w rosyjskim MSZ.

- Międzynarodowe imprezy na terytorium Polski już się skończyły i nie ma powodów, by zawieszenie małego ruchu granicznego dalej obowiązywało – dodają.

Zdaniem rosyjskich dyplomatów na zamknięciu granicy z obwodem kaliningradzkim straci Polska.

Reklama
Reklama

W 2015 roku rosyjsko-polską granicę przekroczyło 4,34 mln obywateli, w tym 1,3 mln mieszkańców obwodu kaliningradzkiego oraz ponad 3 mln obywateli Polski – podaje TASS.

Polityka
Bruksela gra w Trumpa. Ryzykowny prawnie sposób na wsparcie finansowe Ukrainy
Polityka
Rozmowy w Berlinie. Zełenski gotów zrezygnować z dążenia do członkostwa w NATO
Polityka
Giorgia Meloni o nowej strategii USA: Mogę tylko powiedzieć: dzień dobry, Europo
Polityka
Prezydent Zełenski przyleci do Polski. Potwierdził datę wizyty
Materiał Promocyjny
Jak producent okien dachowych wpisał się w polską gospodarkę
Polityka
Dlaczego Trump chce obalić Maduro? Ekspert wskazuje na mieszankę dwóch spraw
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama