Nowy porządek świata

Globalny ład jest w trakcie gwałtownej zmiany. Ameryce wyrósł potężny gospodarczy konkurent – Chiny. Autorytarny styl rządów Pekinu stoi też w sprzeczności z demokratycznymi wartościami Zachodu. Nowa rywalizacja już zmienia światowy układ sił. Z niekorzyścią dla Polski i jej dotychczasowej polityki zagranicznej.

Aktualizacja: 11.07.2021 21:21 Publikacja: 11.07.2021 00:01

Przemawiając 1 lipca na placu Tienanmen z okazji 100. rocznicy powstania Chińskiej Partii Ludowej, X

Przemawiając 1 lipca na placu Tienanmen z okazji 100. rocznicy powstania Chińskiej Partii Ludowej, Xi Jinping ostrzegł, że jego kraj nigdy więcej nie będzie „upokarzany” i nie zamierza tolerować „moralizatorskich kazań” Zachodu. A kto się z tym nie pogodzi, „będzie musiał stawić czoła 1,4 mld Chińczyków”

Foto: AFP, Wang Zhao

Jeśli w ogóle była to odwilż w stosunkach ze Stanami, to trwała bardzo krótko. 16 czerwca w trakcie szczytu NATO w Brukseli Joe Biden znalazł kilka minut, aby na stojąco porozmawiać z Andrzejem Dudą. Była to po części reakcja na głośny wywiad dla „Rzeczpospolitej" Zbigniewa Raua, w którym szef MSZ zagrał w otwarte karty i ujawnił, jak wielki chłód panuje w relacjach między Warszawą i Waszyngtonem od przejęcia Białego Domu przez Bidena. Minister przyznał, że o tym, iż Amerykanie nie będą dłużej blokować budowy Nord Stream 2, dowiedział się z mediów, podobnie jak przywódcy Ukrainy czy krajów bałtyckich. I przypominał, że bez współpracy z Warszawą NATO nie ma jak obronić Wilna, Rygi i Tallina, a tym bardziej Kijowa. Władimir Putin może zacierać ręce. – Zdaliśmy sobie sprawę, że to był błąd, że bojkot Polski poszedł zbyt daleko – przyznawały wówczas amerykańskie źródła dyplomatyczne.

Pozostało 95% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Polityka
Nieoficjalnie. Obywatel Niemiec skazany na śmierć na Białorusi
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Ursula von der Leyen zapowiada korekty. "Wszyscy mamy poczucie, że UE potrzebuje zmian"
Polityka
Przemysław Wipler o zatrzymaniu Romanowskiego: Nie zostawia się kolegów
Polityka
Joe Biden coraz poważniej myśli o wycofaniu się. Demokraci: To kwestia czasu
Polityka
Rekordowe przemówienie Trumpa. "Biden zapoczątkuje trzecią wojnę światową"