W poniedziałek w związku z epidemią koronawirusa rząd Mateusza Morawieckiego przedłużył ograniczenia praw obywatelskich i możliwość prowadzenia działalności gospodarczej do 31 stycznia.

Z obawy przed grożącym im bankructwem, część przedsiębiorców zamierza jednak wznowić działalność, zamrożoną lub ograniczoną przez rząd. Przedstawiciele branż gastronomicznej, hotelarskiej czy fitness uważają, że zapowiadana przez władze pomoc z Polskiego Funduszu Rozwoju jest niewystarczająca. Przedsiębiorcy wskazują także, że pomoc nie obejmie wszystkich dotkniętych wprowadzanymi przez władze ograniczeniami.

Dowiedz się więcej: Tarcza to za mało. Przedsiębiorcy w całej Polsce protestują

Odnosząc się do sytuacji prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że sytuacja jest dramatyczna. "Nie można się dziwić obywatelskiemu nieposłuszeństwu Polek i Polaków, którzy za wszelką cenę chcą ratować swoje firmy. Oni już nie mają za co żyć! Zostali oszukani przez rząd, który jeszcze w listopadzie prezentował strategię funkcjonowania gospodarki, do której dzisiaj się nie stosuje" - napisał w mediach społecznościowych.

Polityk dodał, że przedsiębiorcy nie mają prawa otworzyć swoich firm, choć często są już bez bez środków do życia, a za otworzenie działalności grożą im wysokie kary.

"W tym samym czasie władza notorycznie łamie ustanawiane przez siebie obostrzenia" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL oświadczył, iż przedsiębiorcy zrzeszeni w Izbach Gospodarczych apelują o jasne reguły funkcjonowania branży turystycznej w tym trudnym czasie.

Jego zdaniem, w obliczu ogromnego ryzyka fali bankructw i wzrostu bezrobocia należy niezwłocznie odmrozić branżę turystyczną "w wypracowanym razem ze specjalistami reżimie sanitarnym". Kosiniak-Kamysz postuluje, by pozwolić na korzystanie z hoteli i punktów usług osobom z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa oraz zaszczepionym ("w refundacji kosztów testów mogą uczestniczyć przedsiębiorcy"). Prezes PSL proponuje także, by wprowadzić 0 proc. VAT na usługi hotelarskie.

"Władza, do tej pory oporna na wszelkie głosy rozsądku, musi zacząć respektować potrzebujących. Dlatego apeluję o jak najszybsze podjęcie dialogu rządu z przedsiębiorcami" - napisał prezes ludowców.

Zgłosił postulat, by 18 stycznia zebrał się "okrągły stół w sprawie ratowania polskiej gospodarki". Zdaniem szefa PSL, następnego dnia rząd powinien przyjąć wypracowane rozwiązania, a kolejnego dnia rządowy projekt powinien zatwierdzić Sejm.

"Czas na okrągły stół w sprawie ratowania polskiej gospodarki, w którym uczestniczyć powinni przedstawiciele rządu, samorządu, przedsiębiorców oraz związków zawodowych. Nie mamy więcej czasu! Każdy dzień przedłużającego się lockdownu bez wystarczającej pomocy dla będących na skraju bankructwa firm to dramat setek rodzin. To zwolnieni pracownicy, tracący jedyne źródło dochodu" - argumentował Kosiniak-Kamysz.

Autopromocja
Rozlicz PIT z "Rzeczpospolitą"

W łatwy i wygodny sposób wypełnij zeznanie podatkowe

Pobierz za darmo

Jego zdaniem, odmrożenie branży turystycznej w ramach określonych rygorów i zasad sanitarnych uratuje tysiące polskich, rodzinnych biznesów.