Reklama

Rzecznik rządu Piotr Müller: Projekty liberalizujące aborcję niezgodne z konstytucją

Decyzji, w którym kierunku pójść jeśli chodzi o regulacje w tym zakresie, w tym momencie nie ma - mówił w TVN24 rzecznik rządu Piotr Müller pytany o to, jakie działania podjął rząd w związku z wyrokiem TK ws. aborcji.

Aktualizacja: 02.02.2021 07:36 Publikacja: 02.02.2021 07:25

Rzecznik rządu Piotr Müller: Projekty liberalizujące aborcję niezgodne z konstytucją

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

arb

Po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw wyroku TK ws. aborcji z katalogu przesłanek umożliwiających dokonanie legalnej aborcji zniknęła przesłanka mówiąca o wykryciu nieodwracalnej wady płodu.

- Mówiliśmy o tym, że aby uregulowania można było wprowadzić, potrzebny jest zakres normatywny, w którym można się poruszać. Do tego potrzebne było uzasadnienie wyroku - tak rzecznik rządu tłumaczył dlaczego rząd dotychczas nie zaproponował nowych regulacji dotyczących kwestii aborcji w Polsce.

- Jest kilka projektów, jest projekt prezydencki, są projekty liberalizujące zapisy w tym zakresie - one są niezgodne z konstytucją, siłą rzeczy nie można ich prowadzić - kontynuował rzecznik.

- Jeżeli konstytucja mówi wprost o prawnej ochronie życia, to daje jasno określone przesłanki kiedy ustawodawca może tę kwestię regulować. Taką przesłanką, jaką TK wskazał, jest ochrona zdrowia i życia matki - mówił Müller.

- Konstytucja określa ramy ochrony życia w Polsce. Jeśli ktoś nie zgadza się z takimi przepisami powinien złożyć wniosek o zmianę konstytucji - dodał.

Reklama
Reklama

Rzecznik był też pytany o działania policji wobec uczestników protestów przeciwko wyrokowi TK.

- Nie wiem z jakiego powodu Klementyna Suchanow została przewieziona z Warszawy do Mińska Mazowieckiego - mówił dodając, że być może istniały obawy "próby zajęcia miejsca, w którym przebywa osoba zatrzymana". Müller przypomniał w tym kontekście wtargnięcie zwolenników Donalda Trumpa do siedziby Kongresu USA.

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Polityka
Nowy sondaż dla „Rzeczpospolitej” pokazuje dylemat prezydenta Karola Nawrockiego ws. SAFE
Polityka
Adam Bielan dla „Rzeczpospolitej”: Gdyby nie spotkanie Nawrockiego z Trumpem, Polski nie byłoby w G20
Polityka
Włodzimierz Czarzasty w Kijowie: Nie może być wolnej Polski bez wolnej Ukrainy
Materiał Promocyjny
Dove Self-Esteem: Wsparcie dla nastolatków
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama