Przeciwnych występowaniu o reparacje od Niemiec jest 51,2 proc. badanych przez IBRIS.

42 proc. ankietowanych twierdzi z kolei, że Polska powinna ubiegać się o odszkodowania. 6,3 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

Sondaż dla Radia Zet przeprowadzono w dniach 24-25 sierpnia 2017 r. na próbie 1100 osób.

W sondażu SW Research, przeprowadzonym trzy tygodnie temu dla rp.pl, za domaganiem się reparacji od Niemiec opowiedziało się 38,9 proc. badanych. Przeciwnego zdania było 33,1 proc., a odpowiedzi "nie wiem" lub "trudno powiedzieć" wskazało 28 proc. ankietowanych.

Dowiedz się więcej » Sondaż: Czy domagać się reparacji od Niemiec

Wcześniej podobny sondaż, ale z nieco innym pytaniem przeprowadził Ipsos dla Wiadomości TVP. Na pytanie "Czy uważa Pan/Pani, że Niemcy powinni wypłacić Polsce odszkodowanie za zbrodnie ludobójstwa, jakich dopuścili się na narodzie polskim w czasie II wojny światowej" odpowiedzi "tak" udzieliło 68 proc. badanych. 25 proc. odpowiedziało "nie", a "nie wiem" wybrało 7 procent ankietowanych.

Przeczytaj » Sondaż Ipsos: Polacy chcą reparacji od Niemiec

Temat odszkodowań za straty wojenne odżył za sprawą wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego na lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy. Prezes PiS powiedział, w kontekście rozliczeń finansowych w Unii, że Polska nigdy się ich nie zrzekła.