Białoruski resort obrony poinformował, że pierwszą fazą sprawdzianu będzie przybycie jednostek wojskowych na Białoruś i udanie się do miejsc, w których jednostki te będą miały realizować zadania w ramach ćwiczeń.

W sprawdzianie wezmą udział jednostki wojskowe wchodzące w skład Wschodniego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, któremu podlegają jednostki stacjonujące we wschodniej, azjatyckiej części Rosji.

Służba prasowa białoruskiego Ministerstwa Obrony poinformowała, że pierwszy etap sprawdzianu zakończy się do 9 lutego. Do tego czasu uformować się mają zgrupowania wojsk, które w krótkim czasie mają być gotowe do działania na wskazanych kierunkach. 

Czytaj więcej

Rosyjskie czołgi uczestniczą w ćwiczeniach w pobliżu granic Estonii

Między 10 a 20 lutego mają natomiast odbyć się wspólne ćwiczenia wojskowe sił rosyjskich i białoruskich, w czasie których uczestnicy będą ćwiczyć umacnianie wybranych fragmentów granicy Związku Białorusi i Rosji w miejscach, w których może dochodzić do nielegalnego przekraczania granicy przez grupy zbrojne oraz blokowanie kanałów dostarczania broni, amunicji i innych środków, które mogą być wykorzystywane do destabilizowania sytuacji w Państwie Związkowym.  

Jak informuje białoruski resort obrony ćwiczący żołnierze mają szkolić się również w "niszczeniu nielegalnych formacji zbrojnych", a także "grup sabotażystów i jednostek rozpoznawczych wroga".

Między 10 a 20 lutego mają natomiast odbyć się wspólne ćwiczenia wojskowe sił rosyjskich i białoruskich

Szczegółowy plan ćwiczeń jest jeszcze ustalany.

Zastępca ministra obrony Rosji, Aleksander Fomin na briefingu dla zagranicznych attache wojskowych poinformował, że prezydenci Rosji i Białorusi zgodzili się na przeprowadzenie takich niezaplanowanych ćwiczeń w grudniu 2021 roku.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ