Propozycję takiego rozwiązania przedstawił minister finansów, Igor Matovic. Ma ona doprowadzić do przyspieszenia akcji szczepień na Słowacji, gdzie w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 46,5 proc. z 5,5 mln mieszkańców kraju. Słowacja jest jednym z państw UE z najniższym poziomem wyszczepienia.

W ostatnim czasie system ochrony zdrowia na Słowacji jest poddawany dużej presji w związku z liczbą chorych na COVID-19 wymagających hospitalizacji.

46,5 proc.

Tylu mieszkańców Słowacji jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19

W czwartkowym głosowaniu parlament Słowacji 97 głosami "za", przy 13 głosach "przeciw" przyjął przepisy, które przewidują, że osoba mająca 60 i więcej lat, która do 15 stycznia przyjmie przynajmniej jedną dawkę szczepionki na COVID-19, otrzyma 200 euro.

Czytaj więcej

Grecja będzie karać grzywnami seniorów, którzy się nie zaszczepią

Ci, którzy do tego czasu przyjmą przypominającą (trzecią) dawkę szczepionki na COVID-19, otrzymają 300 euro.

Przepisy są wynikiem kompromisu, ponieważ rządząca obecnie Słowacją, czteropartyjna koalicja, nie mogła osiągnąć porozumienia w tej sprawie. Początkowo przewidywano, że zaszczepieni otrzymają vouchery warte 500 euro, które mogliby wykorzystywać w określonych miejscach, ale sprzeciwiła się temu współtworząca koalicję partia Wolność i Solidarność.