Marki-Zay, zwracając się do zwolenników Orbana w USA stwierdził, że "bycie członkiem fanklubu Putina nie czyni z nikogo konserwatysty. Sam Marki-Zay identyfikuje się jako konserwatystę.

- Orban zdradza Europę, Orban zdradza NATO, Orban zdradza USA - dodał węgierski opozycjonista.

Marki-Zay, burmistrz Hodmezovasarhely, został wybrany w zorganizowanych przez opozycję prawyborach jako kandydat połączonych sił opozycji na premiera. Opozycja wystartuje w wyborach ze wspólnej listy, na której pojawią się zarówno liberałowie, jak i socjaldemokraci, chadecy czy Jobbik, dawni, skrajnie prawicowi sojusznicy Fideszu Orbana, którzy dziś definiują się jako centroprawica.

Orban zdradza Europę, Orban zdradza NATO, Orban zdradza USA

Peter Marki-Zay, kandydat węgierskiej opozycji na premiera

Marki-Zay zapowiada, że w przypadku wygrania wyborów zmieni kurs węgierskiej dyplomacji, kończąc ze zbliżeniem z autokracjami takimi jak Rosja czy Chiny, zamiast tego poprawi relacje Węgier z Zachodem i Unią Europejską.

Czytaj więcej

Sondaż: Zjednoczona opozycja wyprzedza partię Viktora Orbana

- Opowiadam się za zachodnimi wartościami, nie możemy akceptować skorumpowanego zbira, który zdradza zachodnie wartości i jest sługusem komunistycznych Chin i Rosji - stwierdził rywal Orbana. 

Burmistrz Hodmezovasarhely, były polityk Fideszu, ojciec siedmiorga dzieci i zadeklarowany katolik twierdzi, że Orban nie jest "ani chrześcijaninem, ani konserwatystą, ani nawet demokratą". - Prawdziwi konserwatyści uważają chrześcijaństwo za coś przeciwnego niż polityka realizowana przez Orbana - twierdzi.

Tymczasem Fidesz określa Marki-Zaya mianem "kandydata lewicy pozującego na konserwatystę".

Autopromocja
FORUM ESG

Co warto wiedzieć o ESG? Jej znaczenie dla firm i gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Fidesz i Orban rządzą Węgrami od 2010 roku. Sondaże wskazują jednak, że partia obecnego premiera Węgier może przegrać wybory ze zjednoczoną opozycją.