Sikorski komentował czwartkowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł wyższość Konstytucji RP nad prawem unijnym.

Orzeczenie to budzi w opozycji, komentatorach i części społeczeństwa obawy o to, że partia rządząca planuje wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Prof. Antoni Dudek: PiS rozdaje pieniądze, jak Grecja przed upadkiem

Strona rządząca zapewnia, że nie jest to jej zamiarem i oskarża opozycję o rozpowszechnianie fałszywych informacji. premier Morawiecki stwierdził, że pogłoski o polexicie to fake newsy, obliczone na zastraszenie Polaków.

Czytaj więcej

Mateusz Morawiecki: Polexit to fake news. To szkodliwy mit

Jak stwierdził Sikorski, "prawdomówność nie jest mocną stroną Morawieckiego".

-  A poza tym pamiętajmy, że David Cameron, też mówił, że nie chce wyprowadzić Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a wyprowadził, bo ogłosił durne referendum, tak jak Morawiecki mówi, że nie chce, a składa skandaliczny wniosek do pseudo-Trybunału - mówił europoseł.

Czytaj więcej

Koalicja Obywatelska zachęcała wyborców do demonstrowania na placu Zamkowym w niedzielę
Okopy politycznej bitwy po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Pytany, jakie mogą być konsekwencje wobec Polski ze strony UE po orzeczeniu Trybunału, Sikorski stwierdził, że z jego rozmów w PE wynikało, że Komisja Europejska skłaniała się do kompromisu, ale Jarosław Kaczyński "przełożył wajchę i wykonał ten prowokacyjny ruch".

Autopromocja
30 listopada, godz. 12.00

Kto zdobędzie Zielone Orły "Rzeczpospolitej"?

Sprawdź szczegóły

Czy TK orzekł pod naciskiem politycznym? - Myślę, że pani magister Julia Przyłębska jest tak samo niezależna od Jarosława Kaczyńskiego jak pan poseł Marek Suski - odparł Sikorski.

Zdaniem Radosława Sikorskiego "prawdziwą politykę Polski wobec UE uprawia telewizja Kurskiego", która - mówił polityk - od lat szczuje na Unię.

Europoseł uważa też, że jeśli Kaczyński będzie musiał wybierać między zerwaniem koalicji ze Zbigniewem Ziobro, co automatycznie będzie oznaczać utratę władzy, a wyprowadzeniem Polski z UE - wybierze to drugie rozwiązanie.