Minister Chiu Kuo-cheng przekonywał parlamentarzystów do konieczności zwiększenia wydatków na zbrojenia Tajwanu o 8,6 mld dolarów. Środki te mają być przeznaczone na pozyskanie nowych systemów uzbrojenia krajowej produkcji - w tym okrętów i rakiet.

W ciągu czterech dni w strefie identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu pojawiło się łącznie 148 samolotów wojskowych. Tajwan od ponad roku skarży się, że Chińczycy regularnie wysyłają myśliwce i bombowce, w tym bombowce strategiczne zdolne przenosić ładunki jądrowe, w pobliże wyspy, co ma być formą wywierania militarnej presji na Tajwan.

8,6 mld

Tyle dolarów Tajwan ma przeznaczyć dodatkowo na zbrojenia w ciągu najbliższych pięciu lat

Tajwan od ponad roku skarży się, że Chińczycy regularnie wysyłają myśliwce i bombowce, w tym bombowce strategiczne zdolne przenosić ładunki jądrowe, w pobliże wyspy, co ma być formą wywierania militarnej presji na Tajwan.

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka. Pekin nigdy nie wyrzekł się siły jako środka do przywrócenia suwerenności nad wyspą.

Czytaj więcej

Biden: Prezydent Chin obiecał przestrzegać porozumienia ws. Tajwanu

Minister obrony Tajwanu, pytany o obecną sytuację stwierdził, że jest ona "najpoważniejsza od ponad 40 lat". Jak dodał istnieje ryzyko "przypadkowej wymiany ognia" w rejonie Cieśniny Tajwańskiej.

Chiu mówił też, że Chiny już teraz byłyby w stanie dokonać inwazji na Tajwan, a do 2025 roku będą zdolne do przeprowadzenia "pełnowymiarowej" inwazji na wyspę. 

- Do 2025 roku Chiny zmniejszą koszty i ryzyko strat do najniższego poziomu. Mają już możliwości (przeprowadzenia inwazji), ale nie rozpoczną wojny tak łatwo, muszą brać pod uwagę wiele czynników - dodał.

Dodatkowe 8,6 mld dolarów, jakie rząd Tajwanu chce przeznaczyć na zbrojenia w ciągu najbliższych pięciu lat, zostanie przeznaczone przede wszystkim na zakup systemów uzbrojenia do walki na morzu, w tym przeciwokrętowych systemów uzbrojenia, np. baterii naziemnej artylerii przeciwokrętowej