Japońska marynarka wojenna w piątek rano zidentyfikowała zanurzony statek płynący na północny zachód tuż przy wodach terytorialnych w pobliżu wyspy Amami Oshima, należącej do prefektury Kagoshima - podało ministerstwo. W pobliżu zauważono również chiński niszczyciel.

Tokio informowało, że w ostatnich latach często dochodziło do ingerencji chińskich statków na wodach terytorialnych Japonii i w pobliżu spornych wysp. Chiny reagowały wrogo na amerykańskie okręty przepływające przez sporne obszary Morza Południowochińskiego, co Waszyngton nazywa manifestacją wolności żeglugi.

Szef chińskiej dyplomacji Wang Yi, odwiedzający Wietnam podczas podróży po Azji Południowo-Wschodniej, powiedział, że te dwa kraje powinny powstrzymać się od jednostronnych działań dotyczących Morza Południowochińskiego, które mogłyby skomplikować i powiększyć spory.

Z niedzielnego komunikatu wynika, że japońskie siły wykryły statki w strefie, która znajduje się poza wodami terytorialnymi, gdzie jednostki są zobowiązane do identyfikacji. Mimo to, minister obrony Nobuo Kishi polecił swojemu personelowi "zbierać informacje i utrzymywać nadzór".

- Okręt podwodny kontynuował rejs w kierunku zachodnim w pobliżu wyspy Yokoate - podało ministerstwo.