Biały Dom poinformował, że Joe Biden wdraża sześciotorową strategię walki z COVID-19. "Wciąż prawie 80 milionów Amerykanów mogących się zaszczepić nie przyjęło żadnej dawki szczepionki" - czytamy w komunikacie.

Jeden z elementów planu Bidena dotyczy szczepień. Jak przekazano, amerykański Departament Pracy opracowuje przepisy, zgodnie z którymi każdy pracodawca zatrudniający co najmniej 100 osób będzie musiał wymagać od swych pracowników zaszczepienia się przeciw COVID-19 lub - co najmniej raz na tydzień - okazywania negatywnego testu na koronawirusa SARS-CoV-2.

Biały Dom przekazał, że regulacja dotknie ok. 80 mln pracowników sektora prywatnego.

Czytaj więcej

W nadchodzących tygodniach obowiązek posiadania certyfikatów covidowych ma zostać kolejny raz rozsze
Obowiązkowe przepustki covidowe. Włochy zaostrzają przepisy

Obowiązek szczepień zostanie wprowadzony także dla ok. 17 mln pracowników służby zdrowia z placówek, które otrzymują środki federalne z programów Medicare i Medicaid.

Rozporządzenie wykonawcze Bidena wprowadzi obowiązek szczepień dla pracowników federalnej władzy wykonawczej oraz podwykonawców, zatrudnianych przez władze federalne - obejmie to kilka milionów osób.

- To proste: chcesz pracować dla władz federalnych? Musisz być zaszczepiony. Chcesz robić interesy z władzami? Twoi pracownicy muszą być zaszczepieni - powiedział NBC News wysokiej rangi przedstawiciel prezydenckiej administracji.

Czytaj więcej

Gen. rez. dr hab. Andrzej Trybusz, były szef GIS
"Zachęty do szczepień nie działają, pomyślmy o paszportach sanitarnych"

Prezydent Biden wzywa też organizatorów dużych imprez rozrywkowych i sportowych, by od odwiedzających wymagali okazania dowodu zaszczepienia na COVID-19 lub negatywnego wyniku testu na SARS-CoV-2.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

Plan został opublikowany w serwisie internetowym Białego Domu. Oficjalne wystąpienie prezydenta Joe Bidena w tej sprawie rozpoczęło się po godz. 23:00 czasu polskiego.