Sondaż: Kto chce, by Tusk startował w wyborach prezydenckich

Czy Donald Tusk powinien startować w wyborach prezydenckich w 2020 roku? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl

Aktualizacja: 23.07.2018 06:41 Publikacja: 22.07.2018 17:43

Sondaż: Kto chce, by Tusk startował w wyborach prezydenckich

Foto: AFP

- Gdyby prezes PiS Jarosław Kaczyński zdecydował się kandydować w wyborach prezydenckich, to nie wahałbym się ani chwili i stanąłbym do takiego pojedynku - oświadczył w połowie lipca Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej.

Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, zapowiedział, że decyzja w sprawie udziału w wyborach prezydenckich w 2020 roku Donalda Tuska, szefa Rady Europejskiej, zapadnie dopiero w grudniu 2019 roku.

Największa grupa respondentów, bo 43 proc. uważa, że Donald Tusk nie powinien startować w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Jednak zwolenników takiej kandydatury jest o niespełna 4 proc. mniej (39 proc.). 18 proc. ankietowanych nie umiało zająć jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.

- Przeciwko startowi Tuska w wyborach prezydenckich częściej wypowiadają się osoby mające do 24 lat (51 proc.), ankietowani o wykształceniu zasadniczym/zawodowym (54 proc.), badani, których dochód wynosi 1001-2000 zł (48 proc.) oraz respondenci mieszkający na wsi (46 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
„Mamy zwiększenie aktywności służb specjalnych Białorusi i Rosji w Polsce”
Polityka
Sondaż: Polacy o Funduszu Sprawiedliwości. Czy środki wydawano bezprawnie?
Polityka
Wozy tylko do zdjęć i czeki bez pokrycia. Kampania z Funduszu Sprawiedliwości
Polityka
Sondaż: Po publikacji taśm Tomasza Mraza poparcie dla PiS wzrosło, dla KO spadło
Polityka
Na jaki wynik w wyborach do PE może liczyć PiS? Aleksander Kwaśniewski wytypował
Polityka
Jarosław Kaczyński o komisji ds. wpływów rosyjskich. „To sąd kapturowy”