Zamieszanie przed referendum w Sopocie

Urząd Miasta w Sopocie, który przygotowuje niedzielne referendum w sprawie odwołania prezydenta Jacka Karnowskiego wprowadza w błąd wyborców.

Aktualizacja: 15.05.2009 21:23 Publikacja: 15.05.2009 18:58

Prezydent Sopotu jacek karnowski

Prezydent Sopotu jacek karnowski

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

Podaje, że mieszkańcy os. Mickiewicza (obwód nr 12) mają głosować na Uniwersytecie Gdańskim Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej w Gdańsku, ul. Andersa 27. Tymczasem chodzi oczywiście o Sopot.

Taki adres widnieje na ogłoszeniach wyborczych rozklejonych dzisiaj w tym obwodzie oraz w internecie na stronach urzędu www.sopot.pl.

Mieszkańcy obwodu 12 w Sopocie dotychczas głosowali w szkole podstawowej nr 6, ale kilka lat temu zamknął ją prezydent Karnowski (to obwód w którym Karnowski nie ma dobrych notowań i słabe wyniki wyborów). Mieszkańcy "12-tki" po raz pierwszy będą głosować w innym miejscu - gdzie, dowiedzieli się dopiero dzisiaj. Adres: Uniwersytetu Gdańskiego Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej w Gdańsku, ul. Andersa wprowadza w błąd mieszkańców, bo nie wszyscy wiedzą, że Krajowe Centrum Informatyki Kwantowej choć w nazwie ma Gdańsk, tak naprawdę mieści się Sopocie.

Za przygotowanie referendum, druk obwieszczeń o głosowaniu odpowiada sopocki magistrat.

Magdalena Jachim, rzeczniczka zapewnia w rozmowie z "Rz", że nikt nikogo celowo w błąd wprowadzić nie chciał. - Krajowe Centrum Informatyki Kwantowej w Gdańsku - tak brzmi pełna jego nazwa, więc tak ją wpisaliśmy na plakaty Obwodowych Komisji Wyborczych - tłumaczy. Przyznaje jednak, że urząd miał już sygnały, że adres nie jest czytelny i może wprowadzać w błąd. - Trwa właśnie poprawianie adresów na obwieszczeniach w tym obwodzie, nazwę Sopot dopiszemy również do informacji o głosowaniu w internecie na stronie urzędu - zapewnia.

W niedziele mieszkańcy Sopotu zdecydują, czy podejrzany o korupcję Jacek Karnowski, w dalszym ciągu powinien piastować funkcję prezydenta miasta. Referendum zorganizowano na wniosek grupy inicjatywnej, która zebrała podpisy w tej sprawie. Takie rozwiązanie popierał również prezydent Karnowski. Podejrzany o korupcję samorządowiec oficjalnie nie prowadzi żadnej kampanii. Spotyka się tylko z mieszkańcami miasta w ramach promocji książki "Polowanie na prezydenta" - wywiadu rzeki przeprowadzonego z nim przez dwóch dziennikarzy radia RMF FM. Sondaże, w tym to zlecone przez "Rz", wskazują, że ocali swoje stanowisko.

Podaje, że mieszkańcy os. Mickiewicza (obwód nr 12) mają głosować na Uniwersytecie Gdańskim Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej w Gdańsku, ul. Andersa 27. Tymczasem chodzi oczywiście o Sopot.

Taki adres widnieje na ogłoszeniach wyborczych rozklejonych dzisiaj w tym obwodzie oraz w internecie na stronach urzędu www.sopot.pl.

Pozostało jeszcze 85% artykułu
Polityka
Grzegorz Braun stawia pytania Trzaskowskiemu i Nawrockiemu. „Dla patrioty banalne odpowiedzi”
Polityka
Wybory prezydenckie. Magdalena Biejat poparła Rafała Trzaskowskiego
Polityka
Prof. Bartłomiej Biskup: W II turze wyborów oba sztaby będą grać ostro
Polityka
Będzie debata trzech telewizji. Sztaby Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego uzgodniły zasady
Polityka
Hołownia namawia do głosowania na Trzaskowskiego. „Szczerze życzę mu powodzenia”