- Tak, toczą się rozmowy między boliwariańskim rządem i demokratycznymi sektorami opozycji - oświadczył Valero, który jednocześnie potępił mieszanie się USA w wewnętrzne sprawy Wenezueli.

USA od 23 stycznia uznają lidera opozycji, Juana Guaido, za tymczasowego prezydenta kraju (podobnie jak 50 innych państw świata). Donald Trump określa prezydenta Nicolasa Maduro mianem dyktatora, a USA w ostatnim czasie zaostrzają sankcje wobec Wenezueli.

Tymczasem Valero podkreśla, że rząd Wenezueli jest "kochającym dialog rządem", a Trumpa nazywa "zbrodniarzem wojennym". - Niestety, jest także opozycja, która podżega do wojny, terrorystyczna i faszystowska... po prostu marionetki imperium USA - zaznacza.

Pod koniec kwietnia Guaido próbował przeciągnąć na swoją stronę wierną Maduro wenezuelską armię, wzywając przed protestami zaplanowanymi na 1 maja żołnierzy do przyłączenia się do protestów. Armia pozostała jednak w większości wierna Maduro, a przedstawiciele wenezuelskich władz mówili o "nieudanym zamachu stanu".

MSZ Norwegii poinformowało, że co do zasady nie komentuje możliwej roli odgrywanej przez siebie w potencjalnych rozmowach pokojowych. Rzeczniczka resortu stwierdziła jedynie, że Norwegia "zachęca strony (konfliktu w Wenezueli), aby znalazły polityczne i pokojowe rozwiązanie, aby uniknąć dalszej eskalacji".

Wielu przedstawicieli wenezuelskiej opozycji jest sceptycznych co do rozmów z rządem, ponieważ poprzednie takie rozmowy prowadziły jedynie do podziałów wśród polityków opozycji i dawały Maduro czas na skonsolidowanie siły.

W Oslo mają przebywać obecnie minister informacji Wenezueli, Jorge Rodriguez i gubernator stanu Miranda Hector Rdoriguez z rządzącej krajem Partii Socjalistycznej - twierdzą przedstawiciele wenezuelskiej opozycji. W Oslo mają znajdować się również opozycyjny parlamentarzysta Stalin Gonzalez oraz doradcy polityczni opozycji Gerardo Blyde i Fernando Martinez.