Znieważył głowę Państwa Watykańskiego, więc z urzędu powinno zostać wszczęte postępowanie. Takiego zdania są politycy Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Jaworski i Małgorzata Sadurska. I piszą do premiera Donalda Tuska  z żądaniem wyjaśnienia, dlaczego resort spraw zagranicznych nie zareagował, a także z wnioskiem, by doprowadził do wszczęcia wobec posła Armanda Ryfińskiego czynności „przez odpowiednie instytucje państwa". Do szefa rządu apel ma trafić we wtorek.

- Działania Ryfińskiego jako posła na Sejm obrażają nie tylko uczucia ludzi wierzących, ale też znieważają głowę obcego państwa, dlatego powinny zareagować służby dyplomatyczne i prokuratura. Chcemy wiedzieć, dlaczego do tej pory nie zrobiono - mówi „Rz" poseł Andrzej Jaworski. I dodaje, że domagają się, by to premier wystąpił o wszczęcie postępowania wobec Ryfińskiego.

- Jak my złożymy zawiadomienie, to prokurator generalny odeśle do okręgówki, ta do rejonówki, a ta po miesiącu odmówi wszczęcia lub po trzech umorzy. Tak to działa w Polsce - mówi Jaworski.

Zdaniem polityków PiS poseł Ryfiński znieważył uczucia osób wierzących I zarazem głowę Państwa Watykańskiego swoim „listem do papieża Benedykta XVI", wysłanym doń po papieskie rezygnacji. Ryfiński napisał w nim – „Rozumiem, że nie czuł się już Ojciec na tyle silny psychicznie i fizycznie, aby przewodzić tak rozwiniętej i niestety zdemoralizowanej organizacji. Olbrzymia skala pedofilii wśród duchownych załamałaby każdego."

I domagał się, by Ojciec Święty „ustanowił fundusz na odszkodowania, np. w wysokości 5 miliardów euro, gdyż ofiar duchownych pedofilii może być w Polsce nawet blisko 300 000"- pisał w liście Ryfiński.

Teraz poseł Ruchu Palikota protest polityków PiS nazywa „bzdurą".

- Chamstwo i arogancja. Przemawia przez nich brak kultury osobistej. To oni obrażają swoich przeciwników. Ale wyborcy się na nich mam nadzieję poznają i PiS przy urnie wyborczej odpowie za swoje działania - komentuje Ryfiński.

Armand Ryfiński jest posłem pierwszej kadencji. Głośno o nim stało się dopiero wtedy, gdy poręczył za mężczyznę, który usiłował zniszczyć obraz Czarnej Madonny na Jasnej Górze. Ryfiński święty dla Polaków wizerunek Matki Bożej nazwał „bohomazem". „Rz" ujawniła też, że jako administrator facebookowego profilu „Pan Buk Potwór Spaghetti" prowadzi antykatolicką kampanię. Na wspomnianej stronie można m.in przeczytać „ że katolicyzm to „jednostka chorobowa sklasyfikowana w praktyce klinicznej jako trwałe lub przemijające uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego spowodowane stosowaniem środków halucynogennych (Radio Maryja), autosugestią (modły), sugestią grupową odwołującą się do poczucia niskiej wartości".

Czy doszło do znieważenia Papieża?

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ