Administracja skarbowa w ramach usługi nazwanej „Twój e-PIT" przygotowała 23 mln 250 tys. wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych za 2018 rok. Mają być dostępne dziś (15 lutego) od północy na portalu podatki.gov.pl.

Wstępnie przygotowane rozliczenie roczne PIT było już dostępne w poprzednich latach, ale wymagało uprzedniego wnioskowania do fiskusa. Teraz ma być gotowe dla każdego, kto rozlicza dochody z pracy, zleceń itp., a także z dochodów kapitałowych. Dotyczy to zatem formularzy PIT-37 i PIT-38. Można je zaakceptować, uzupełnić np. o ulgi czy wspólne rozliczenie z małżonkiem i potwierdzić. Takie automatyczne zeznanie można też odrzucić i przygotować samodzielnie.

Czytaj też:

Rodzice noworodków i dorosłych dzieci mogą stracić ulgę w e-PIT

PIT z automatu: można wierzyć, ale lepiej sprawdzić

W 2019 można zapomnieć o rocznym PIT

Nowinka dobrowolna

Na fiskalny automat na razie nie mogą liczyć podatnicy, którzy zarabiali za granicą. Muszą sami zatroszczyć się o ich rozliczenie na formularzu PIT-36. Jak deklaruje Ministerstwo Finansów, automatyczne przygotowanie zeznania dla takich osób może być dostępne w przyszłości.

Korzystanie z „Twojego e-PIT-a" nie będzie jednak obowiązkowe. Wciąż będzie można wysłać zeznanie sporządzone na formularzu papierowym albo elektronicznie, z oprogramowania dostępnego na rynku. – To podatnik decyduje, w jakiej formie wysyła zeznanie, a my nie nakładamy żadnych nowych obowiązków – zapewniała w czwartek minister finansów Teresa Czerwińska. Wyjaśniła też, że w przypadku, gdy podatnik w ogóle nie zajrzy na portal podatkowy i do końca kwietnia nic nie zrobi w ramach „Twojego e-PIT-a", a równocześnie wyśle zeznanie w dotychczas stosowanej formie – administracja podatkowa uzna za wiążące zeznanie wysłane przez podatnika.

Krajowa Administracja Skarbowa będzie jednak zachęcała podatników do korzystania z elektronicznej formy, nawet jeśli sami nie dysponują komputerem czy tabletem. Jak zapowiedział wiceszef KAS Paweł Cybulski, urzędy skarbowe uruchomiły około 500 stanowisk komputerowych, za pomocą których każdy będzie mógł wypełnić zeznanie PIT. Na sobotę 16 marca jest planowana wielka akcja informacyjna o rozliczeniach podatkowych. Urzędnicy mają spotykać się z podatnikami m.in. w centrach handlowych.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

O szczegółach rozliczeń w ramach „Twojego e-PIT" będzie można się dowiedzieć także z infolinii Krajowej Informacji Skarbowej – z telefonu stacjonarnego 0 801 055 055, a z komórkowego 22 330 03 30. Po wybraniu jednego z tych numerów, a następnie cyfry 6 nastąpi połączenie z konsultantem, który odpowie na pytania dotyczące nowej formy rozliczeń.

Szybsze zwroty także dla milczących

Zachętą do stosowania elektroniki w zeznaniach rocznych jest w tym roku także skrócony z 3 miesięcy do 45 dni termin na zwrot podatku (o ile z zeznania wynika jego nadpłata). Jeśli nadpłata będzie się należała podatnikowi, który „milcząco" zaakceptuje swoje zeznanie przygotowane przez fiskusa, to urząd skarbowy do końca maja prześle podatnikowi informację o podatku do zapłaty. Podatnik będzie miał siedem dni na zapłatę podatku. Termin ten będzie liczony od dnia otrzymania informacji z urzędu. Za okres od 1 maja do upływu 7-dniowego terminu podatnikowi nie będą naliczane odsetki za zwłokę w zapłacie podatku.

Co się stanie, jeśli podatnik zostanie wprowadzony w błąd w wyniku ewentualnych pomyłek w systemie administracji skarbowej? – To administracja skarbowa przejmie ciężar odpowiedzialności za zeznanie podatkowe przygotowane przez system – zadeklarowała we czwartek minister Teresa Czerwińska.

MF szacuje, że z elektronicznych rozliczeń rocznych PIT skorzysta nie mniej podatników niż w 2018 roku. Wówczas złożono 11,4 mln zeznań elektronicznych i 5,6 mln papierowych (dotyczy to formularzy PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38).

Usługę wstępnego wypełniania zeznania podatkowego stosują już administracje skarbowe w większości krajów Unii Europejskiej. MF zaznacza jednak, że polskie rozwiązanie jest – obok hiszpańskiego – najnowocześniejsze.

Uruchomienie usługi automatycznego wypełniania zeznań PIT było możliwe dzięki temu, że wszyscy płatnicy tego podatku, potrącający nań zaliczki z wynagrodzeń, przekazali dane o zarobkach podatników do administracji skarbowej. W tym roku po raz pierwszy musieli to zrobić do końca stycznia i to w formie elektronicznej.

– Dziękuję wszystkim płatnikom za to, że terminowo przekazali te informacje – powiedziała Teresa Czerwińska.

Kwota przychodu jako hasło dostępu

Korzystanie ze wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego w ramach usługi Twój e-PIT będzie możliwe tylko za pomocą portalu podatki.gov.pl. Jednak aby zobaczyć zeznanie przygotowane dla każdego podatnika, trzeba się tam zalogować. Są na to dwa sposoby. Kto używa tzw. profilu zaufanego, umożliwiającego załatwianie spraw w administracji przez sieć, może z niego skorzystać. Pozostali podatnicy powinni podać: – imię, nazwisko i numer PESEL; – kwotę przychodu z zeznania za 2017 rok; – kwoty przychodu z jednej z informacji PIT-11 otrzymanych od płatnika podatku (np. pracodawcy czy zleceniodawcy). Warunki dostępu do portalu podatkowego określono w znowelizowanym rozporządzeniu ministra finansów w sprawie zakresu i warunków korzystania z portalu podatkowego. Wydaną 13 lutego 2019 r. nowelę opublikowano w Dzienniku Ustaw z 14 lutego, poz. 290.