Fiskus potwierdza, że prywatny najem nowego mieszkania można rozliczać jeszcze na skali PIT, z prawem do odliczania kosztów. Do końca roku, bo potem będzie obowiązkowy ryczałt. Tak wynika z Polskiego Ładu.

– Sporo osób pyta o zasady rozliczeń wynajmowanych mieszkań, ponieważ nowe przepisy wprowadziły duże zamieszanie. Ci, którzy spojrzą do ustawy o PIT, wyczytają z niej, że najem jest opodatkowany ryczałtem. Żeby dowiedzieć się, że w 2022 r. mamy jeszcze prawo do rozliczenia według skali PIT, trzeba sięgnąć do przepisów przejściowych Polskiego Ładu – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.

Czytaj więcej

Jak przygotować się do zmian dla najmu

O swoich wątpliwościach napisał do nas jeden z czytelników. Od kilku lat wynajmuje mieszkanie. Rozlicza się według skali. W 2022 r. kupił drugi lokal. Też go wynajmuje. Czy drugie mieszkanie musi już być opodatkowane ryczałtem? O to zapytał Krajową Informację Skarbową. Potwierdziła, że w 2022 r. może jeszcze rozliczać się według skali. I przypomniała, że oba mieszkania muszą być opodatkowane tak samo.

– Skoro więc płacimy PIT według skali od dochodu ze starego mieszkania, to w taki sam sposób musimy rozliczać nowe – mówi Grzegorz Gębka. Podkreśla, że daje to prawo do odliczania do końca grudnia wydatków związanych z lokalem. Przykładowo zakupów wyposażenia czy remontu. W 2023 r. już niczego nie odliczymy, bo obowiązkowy będzie ryczałt.

A co z amortyzacją, czyli rozliczaniem wydatków na nabycie mieszkania? Polski Ład generalnie jej zakazuje. Jest w nim jednak przepis przejściowy, z którego wynika, że jeszcze w 2022 r. odpisy amortyzacyjne od domów i mieszkań można zaliczać do podatkowych kosztów. Pod warunkiem, że zostały nabyte bądź wytworzone przed 1 stycznia 2022 r.

– Jeśli wynajmowane mieszkanie kupiliśmy w 2022 r., już go nie zamortyzujemy – podkreśla Grzegorz Gębka.

Zakaz amortyzacji wzbudził duże niezadowolenie wśród osób zarabiających na wynajmie. Zasypują skarbówkę wnioskami o interpretacje, licząc na to, że negatywne stanowisko fiskusa zostanie skorygowane przez sądy (pisaliśmy o tym w „Rzeczpospolitej” z 4 sierpnia).

W odpowiedzi przesłanej nam przez czytelnika Krajowa Informacja Skarbowa podkreśliła też, że osoba rozliczająca w 2022 r. najem prywatny według skali nie musi wpłacać zaliczek na PIT. Pisaliśmy o tym w „Rzeczpospolitej” z 18 lutego, powołując się na wyjaśnienia Ministerstwa Finansów.