Jeśli mąż i żona składają jedno zeznanie, wyliczają wspólny podatek. Można od niego odliczyć ulgę na dziecko. Nie ma znaczenia, że tylko jeden małżonek jest rodzicem. Taka jest konkluzja interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Ulga polega na pomniejszeniu wykazywanego w zeznaniu rocznym podatku. Mając jedno dziecko, można odliczyć 1112 zł. Z tego odpisu chce skorzystać kobieta, która wystąpiła z wnioskiem o interpretację. Informuje w nim, że ma 23-letniego syna, który studiuje. Zaręcza, że są spełnione inne warunki ulgi.

Czytaj także: "Polski Ład" PiS ureguluje problematyczne ulgi podatkowe na dzieci między skłóconymi rodzicami

Kobieta ma jednak wątpliwości, ponieważ składa zeznanie roczne razem z mężem, który nie jest ojcem dziecka. Czy to wyklucza ulgę? W urzędzie skarbowym powiedziano jej, że tak. Kobieta jest jednak innego zdania. Twierdzi, że wyliczony w deklaracji podatek jest wspólny i można go pomniejszyć, nawet jeśli jeden z małżonków nie jest rodzicem.

Co na to fiskus? Przyznał, że PIT wyliczony w zeznaniu małżeńskim należy uznać za wspólny podatek. Zgodził się też, że można go pomniejszyć o ulgę na dziecko. Nie ma znaczenia, że ma innego ojca. „Małżonkowie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej przy wspólnym rozliczeniu, nawet jeżeli jedno z nich nie jest rodzicem dziecka" – czytamy w interpretacji. Skarbówka przyznała też, że w małżeńskim zeznaniu można skonsumować odliczenie również wtedy, gdy rodzic dziecka nie uzyskuje dochodów.

Fiskus przypomniał także o tym, że przy jedynakach obowiązują limity zarobków. Małżonkowie mogą pomniejszyć podatek tylko wtedy, gdy ich łączny roczny dochód nie przekroczył 112 tys. zł. Taki limit mają też samotni rodzice. Jeśli natomiast rodzice nie są małżeństwem, dochód osoby, która chce skorzystać z ulgi, nie może przekroczyć 56 tys. zł rocznie.

Na drugie dziecko też odliczymy 1112 zł. Na trzecie 2000 zł, a na czwarte i kolejne 2700 zł. Przykładowo, rodzina z trójką dzieci odliczy od podatku 4224 zł, a z czwórką 6924 zł.

Odpis przysługuje zarówno na małoletnich potomków, jak i uczące się starsze dzieci (do 25. roku życia, z limitem dochodów). A także na otrzymujące zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, bez względu na wiek.

Ulgę na potomka wykazujemy w formularzu PIT/O (jest to załącznik do zeznania rocznego). Wpisujemy tam dane dziecka, a także kwotę przysługującego odliczenia. Następnie przenosimy ją do deklaracji rocznej. Przy weryfikacji rozliczenia fiskus może zażądać dokumentów potwierdzających prawo do ulgi, np. odpisu aktu urodzenia albo zaświadczenia o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Jak pisaliśmy wielokrotnie na łamach „Rzeczpospolitej", najwięcej problemów z ulgą jest wtedy, gdy rodzice są skłóceni i nie mogą się, zwłaszcza już po rozwodzie, dogadać w sprawie podziału odliczenia. A urzędnicy nie wiedzą, kto ma rację. Te dylematy ma rozwiązać Polski Ład. Z przedstawionego przez Ministerstwo Finansów projektu zmian w ustawie o PIT wynika, że zwaśnieni rodzice będą musieli podzielić odliczenie po połowie (ten pomysł opisywaliśmy 4 sierpnia).

Numer interpretacji: 0115-KDWT.4011.137.2021.4. KG