Reklama
Rozwiń
Reklama

Wciąż można odzyskać VAT od materiałów budowlanych

Osoby, które mają faktury za towary budowlane nabyte do końca 2013 r., nadal mogą wystąpić o zwrot części wydatków.

Aktualizacja: 11.05.2015 12:33 Publikacja: 11.05.2015 07:30

Nadal można odzyskać VAT za materiały budowlane

Nadal można odzyskać VAT za materiały budowlane

Foto: Fotorzepa, Kuba Ostałowski

Fiskus potwierdza w interpretacjach, że chociaż przepisy o zwrocie VAT w budownictwie przestały obowiązywać z końcem 2013 r., to zainteresowani mogą składać wnioski o zwrot do końca 2018 r. Podstawowym warunkiem jest posiadanie faktur wystawionych i opłaconych przed 1 stycznia 2014 r. Prawo do zwrotu przysługuje osobom fizycznym, które kupiły towary w związku z budową lub remontem.

O tym, że wiele osób z niego korzysta, świadczy liczba pytań do fiskusa. Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 23 grudnia 2014 r. (IBPBII/2/415-857/14/MZM) odpowiadała na pytanie mężczyzny, który w grudniu 2013 r. kupił z myślą o budowie cegły, styropian i drut stalowy. Pozwolenie na budowę uzyskał dopiero w lipcu 2014 r. Dyrektor Izby uznał, że mężczyzna może odzyskać część VAT, bo posiada faktury VAT wystawione i zapłacone przed 1 stycznia 2014 r. Poza tym podatnik musi posiadać pozwolenie na budowę wydane na swoje nazwisko i tytuł prawny do nieruchomości, ale wystarczy, aby dysponował takim pozwoleniem w momencie realizacji inwestycji.

RP.PL i The New York Times w pakiecie za 199zł!

Kup roczną subskrypcję w promocji Black Month - duet idealny i korzystaj podwójnie!

Zyskujesz:

- Roczny dostęp do The New York Times, w tym do- News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

- RP.PL- twoje rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i świata z dodatkową weekendową porcją błyskotliwych tekstów, wnikliwych analiz i inspirujących rozmów w ramach magazynu PLUS MINUS.

Reklama
Sądy i trybunały
Waldemar Żurek ujawnia projekt reformy KRS. Liczy na poparcie prezydenta
Materiał Promocyjny
Czy polskie banki zbudują wspólne AI? Eksperci widzą potencjał, ale też bariery
Nieruchomości
Można już składać wnioski o bon ciepłowniczy. Ile wynosi i komu przysługuje?
Służby mundurowe
W 2026 roku wojsko wezwie nawet 235 tys. osób. Kto jest na liście?
Nieruchomości
Ważne zmiany dla każdego, kto planuje budowę. Ustawa przyjęta
Materiał Promocyjny
Urząd Patentowy teraz bardziej internetowy
Nieruchomości
Rząd kończy z patologiami w spółdzielniach mieszkaniowych. Oto, co chce zmienić
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama