Czy ci, którzy noszą koszulki ze znakiem Polski Walczącej, Orłem Białym lub powstańczą opaską na ramieniu, robią to po to, by zamanifestować dumę z tego, że są Polakami, czy raczej by zamaskować narodowe kompleksy? Moda na odzież patriotyczną to przejaw siły czy słabości polskiego patriotyzmu?
Duma czy kompleksy – wydaje mi się, że w tej alternatywie kryje się pułapka. Może manifestowanie dumy i ukrywanie kompleksów to czasami jest dokładnie to samo? Podobnie jest z siłą lub słabością polskiego patriotyzmu.