Pierwsze „Lato z radiem" pojawiło się w eterze w deszczowy czwartek 1 lipca 1971 roku. „Dzień dobry. Przypadł mi w udziale zaszczyt powitania państwa w audycji, którą dziś inaugurujemy. Słyszeć będziemy ją codziennie, z wyjątkiem niedziel, do końca sierpnia. Dużo dobrej muzyki, aktualne prognozy pogody i informacje praktyczne dla wszystkich. Bo albo ktoś jest na urlopie, albo się na urlop wybiera, albo zastanawia się, dokąd jechać. Gdzie wypoczywać, jak wypoczywać, kiedy wypoczywać? Na te pytania będziemy starali się odpowiadać w czasie naszych spotkań. Jeśli nasze rady się przydadzą, tym większa satysfakcja dla nas. Jeśli nie, pozostaje jeszcze muzyka" – tak słuchaczy przywitał wtedy prowadzący pierwszą audycję Wojciech Zyms.
„Gdy patrzę na pogodę, zmieniłbym naszą nazwę na »Lato z radiem z parasolem«" – żartował na antenie, gdy w tle brzmiała dynamiczna, radosna muzyka.
Pomysłodawcą, wydawcą oraz kierownikiem audycji do 1981 roku był Aleksander Tarnawski, twórca innych istniejących do dziś radiowych programów, takich jak „Sygnały dnia" i „Cztery pory roku". W roli reportera przy pierwszym „Lecie z radiem" pracował Rafał Brzeski, a za sterami konsolety siedział Mieczysław Drabikowski.
Na początku program wypełniały informacje pogodowe i komunikaty dotyczące głównie połączeń pociągowych i autobusowych z miejscowościami turystycznymi. – Pojawiały się też meldunki Milicji Obywatelskiej o sytuacji na drogach – wspominał w rozmowie dla projektu „Radio w pamięci zapisane. 90-lecie polskiej radiofonii" dziennikarz Polskiego Radia Piotr Sadowski. Jego głos do dziś można usłyszeć w zapowiedzi audycji po angielsku, która pojawia się w otwierającej „Lato z radiem" „Polce Dziadek". Ten skoczny, klarnetowy utwór rozpoczyna program od lat 70. W jego trakcie wybrzmiewają słowa „Tu Polskie Radio. Słuchacie audycji »Lato z radiem«" (w pierwszej wersji: „Mówi Warszawa. Słuchacie audycji »Lato z radiem«") tłumaczone na obce języki, poza angielskim, prezentowane też po niemiecku, rosyjsku, francusku, przez krótki czas także po czesku.
W kolejnych latach audycję prowadzili między innymi: Tadeusz Sznuk, Andrzej Matul, Lesław Nowak i Sławomir Szof. Potem dołączyli do nich: Zbigniew Krajewski, Zygmunt Chajzer i Antoni Mielniczuk. Na antenie pojawiały się nowe pozycje, a wśród nich: słuchowiska na podstawie Trylogii Henryka Sienkiewicza, przegląd przebojów sprzed lat pod hasłem „Lato-retro-teka", „Kącik złamanych serc" prowadzony przez Krystynę Czubównę i cykl „Strofy dla ciebie", w którym poezję interpretowali Anna Romantowska i Krzysztof Kolberger.