Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 19.08.2024 12:28 Publikacja: 16.08.2024 10:00
Za każdym razem Ukraińcy sprawiali, że w naszej wyobraźni waliły się kolejne mury, płoty i zasieki i zaczynała ona sięgać coraz dalej. Tym razem też tak będzie. Nawet jeśli śmiałkowie, którzy ruszyli na Kursk, zapłacą za to swoją krwią.
Foto: AFP
Przekroczenie przez regularną ukraińską armię granicy Federacji Rosyjskiej i uderzenie z obwodu sumskiego na rosyjski obwód kurski przesuwa nie tylko granice dotychczasowej wojny, linie frontów na mapie, pozycje wojsk itp. Jednym z najważniejszych efektów tej operacji – bez względu na to, czy skończy się sukcesem, czy klęską i rozbiciem oddziałów Sił Zbrojnych Ukrainy, które dokonały tego zaczepnego rajdu trwającego już kilkanaście dni – będzie przesunięcie tego, co jest znacznie silniejsze niż granice na mapie czy słupki graniczne w terenie: przesunięcie granic naszej wyobraźni.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Niemcy chcieli mieć w Generalnej Guberni zarówno wysokie plony, jak i polskich pracowników na robotach w Rzeszy, co było sprzecznością nie do rozwiązania.
Kijowskie elity uparły się, żeby nas do siebie zniechęcić, lecz to nie powód, aby działać pod dyktando rzekomych realistów przedstawiających nam apokaliptyczne zagrożenia związane z ukraińskim narodem.
W czasach, gdy filmy o superbohaterach szorują po dnie box office, popularność „The Boys” z każdym sezonem rośnie. W czym tkwi tajemnica sukcesu tej produkcji?
W takie nieudane zdania, chybione porównania, pęknięte i nieszczere fabuły chce się wierzyć. W takie resztki śmiałków, takie stosy trupów. Bo one są dowodem może mocniejszym niż jakikolwiek inny na to, że coś jednak jest po drugiej stronie.
Popularna niegdyś powieść „Shantaram” inspiruje po latach, aby przyjrzeć się bliżej stolicy Indii.
Apologeci dawnego pierwszego sekretarza radzieckiej partii i szefa KGB widzą w nim – i zgoła słusznie! – patrona „specjalnej operacji wojskowej” przeciw Ukraińcom. Zapominają dodać, że miał wydatny udział w pierwszej takiej w dziejach powojennego ZSRR krwawej operacji wojennej – w Budapeszcie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W czasie debaty prezydenckiej w USA Donald Trump powtórzył, że jeśli zostanie prezydentem zakończy wojnę na Ukrainie zanim jeszcze zostanie zaprzysiężony.
Na froncie ani na chwilę nie milkną strzały. Ale dyplomaci znów sondują możliwości rozmów Ukrainy z Rosją.
Był jeden fragment debaty Kamali Harris z Donaldem Trumpem, w który Polacy muszą się uważnie słuchać. Bo niemal bezpośrednio dotyczył on naszego kraju.
Wytyczne ministerstwa trzeba traktować jak dodatkowe drogowskazy, którędy da się legalnie dostać do lekarza przerywającego ciążę.
Po dziesięciu dniach analizy dowódca operacyjny zmienił zdanie i stwierdził, że z „dużą dozą prawdopodobieństwa” nic nie wleciało w naszą przestrzeń powietrzną. Kompromitacja?
Podczas tegorocznego Campusu Polska Przyszłości premier Tusk przyznał, że do uchwalenia liberalizacji ustawy antyaborcyjnej „nie ma w tym Sejmie większości”, a referendum robić nie będzie, bo większość aktywistek jest przeciw takiemu głosowaniu. Klimat jednak – jak to w Polsce – może się zmienić.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 9 na 10 września doszło do zmasowanego ataku ukraińskich dronów na obwód briański. Liczne drony były też strącane na podejściach do Moskwy.
Nie ma dziś w Niemczech ważniejszego tematu niż imigracja. Świadczą o tym badania opinii publicznej, jak i ożywiona debata polityczna.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zapowiedział, że rząd nie uzna wyboru prezesa Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W czasie debaty prezydenckiej w USA Donald Trump powtórzył, że jeśli zostanie prezydentem zakończy wojnę na Ukrainie zanim jeszcze zostanie zaprzysiężony.
Przedsiębiorcy bronią się przed upadłością próbując restrukturyzacji, jednak są stygmatyzowane przez kontrahentów.
W debacie, która może rozstrzygnąć o wyniku wyborów w USA, wiceprezydent wcieliła się w rolę prokurator, która ocenia skazanego Donalda Trumpa. Ale wielu Amerykanów może uznać, że to wyraz pogardy dla ich własnej niedoli.
Pod wpływem ekspertów ministerstwo wycofało się z pomysłu przedstawiania wszystkich dowodów przed rozprawą przed Krajową Izbą Odwoławczą.
Od pierwszego momentu na scenie w czasie prezydenckiej debaty w USA Kamala Harris pokazała swoją przewagę, podchodząc do Donalda Trumpa z wyciągniętą ręką i niemalże zmuszając go do uścisku dłoni. Potem wykorzystała liczne okazje, by zaprezentować siebie wyborcom i wyprowadzić swojego oponenta z równowagi.
O 58 procent spadła liczba Brytyjczyków, którzy na zagranicznych wakacjach wydają pieniądze na pamiątki. Powodów tego jest kilka, między innymi oszczędności, ale też większa dbałość o środowisko.
CNN opublikowała wyniki sondażu przeprowadzonego po debacie, w której zmierzyli się ze sobą kandydaci w wyborach prezydenckich w USA - Donald Trump i Kamala Harris. Ankietowanych spytano, kto wypadł w tej debacie lepiej.
Na froncie ani na chwilę nie milkną strzały. Ale dyplomaci znów sondują możliwości rozmów Ukrainy z Rosją.
Studenci z Ukrainy studiowali w Collegium Humanum „na papierze”. Dzięki temu mogli uniknąć państwowego egzaminu w swoim kraju – „Rz” ujawnia nowe ustalenia śledztwa.
Był jeden fragment debaty Kamali Harris z Donaldem Trumpem, w który Polacy muszą się uważnie słuchać. Bo niemal bezpośrednio dotyczył on naszego kraju.
Skoro Audi A3 i S3 niedawno przeszły modernizację, prędzej czy później musiała przyjść pora także na topowe RS3. Co się zmieniło? Sportowy model stał się… jeszcze bardziej sportowy.
Joanna Misztal-Konecka, dotychczasowa prezes Izby Cywilnej i sędziowie Marcin Łochowski oraz Marcin Krajewski zostali wybrani przez zgromadzenie tej Izby jako kandydaci na jej prezesa. Teraz ruch należy do prezydenta Andrzeja Dudy.
Donald Trump w czasie debaty prezydenckiej organizowanej przez ABC mówił dłużej (42 minuty i 52 sekundy) niż Kamala Harris (37 minut i 36 sekund). Jakie są pierwsze komentarze po debacie?
Po debacie prezydenckiej w USA, w której Kamala Harris zmierzyła się z Donaldem Trumpem, popularna amerykańska piosenkarka, Taylor Swift ogłosiła na Instagramie kogo popiera w nadchodzących wyborach.
Harry Kane w meczu grupy B2 Ligi Narodów zdobył oba gole w wygranym przez Anglię 2:0 meczu z Finlandią. Dla Kane'a było to setne spotkanie w barwach angielskiej reprezentacji.
W nocy z wtorku na środę czasu polskiego w prezydenckiej debacie organizowanej przez telewizję ABC News zmierzyli się ze sobą kandydatka partii Demokratycznej na prezydenta, wiceprezydent Kamala Harris i Donald Trump, kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta. Kandydatów pytano między innymi o wojnę Rosji z Ukrainą, ale też o stan gospodarki i politykę migracyjną.
Profilaktyka to najtańszy i najlepszy sposób na zapewnienie dobrego zdrowia i długiego życia. Z drugiej strony starzejące się społeczeństwo to potężne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia.
Na krótko przed posiedzeniem KERM (Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów) i pierwszymi po wakacjach obradami Sejmu spór w rządzie i koalicji o „Kredyt 0 proc.” cały czas trwa.
Prawybory niszczą amerykańską demokrację. Polscy politycy też z nimi eksperymentowali, ale na szczęście zrezygnowali. I bardzo dobrze, bo jeśli chcemy zachować liberalną demokrację, powinniśmy ograniczać, a nie poszerzać, władztwo demos.
Wytyczne ministerstwa trzeba traktować jak dodatkowe drogowskazy, którędy da się legalnie dostać do lekarza przerywającego ciążę.
Niestety coraz mniej osób rozumie, że słowo ma ogromną moc, i źle użyte, może doprowadzić do wielu tragedii.
Duża ilość przepisów związanych ze zrównoważonym rozwojem to trudne wyzwanie dla biznesu, lecz można je też potraktować jako szansę na wzrost.
Żadna ze stron trwającej od ponad dwóch lat wojny nie jest w stanie przełamać impasu. I żadna nie chce zrobić kroku wstecz jako pierwsza. Pozostają więc drony i rakiety.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas