Dzieci Kremla idą po władzę

Potomkowie zauszników Władimira Putina już nie tylko bogacą się w biznesie, ale zaczynają też awansować na kluczowe państwowe stanowiska. Za promocją młodszego pokolenia elity kryje się plan dyktatora, by zapewnić przetrwanie systemu po odejściu jego twórcy.

Publikacja: 21.06.2024 10:00

Ekspertów szczególnie interesują przyszłe kariery córek Władimira Putina. Starsza z nich, 39-letnia

Ekspertów szczególnie interesują przyszłe kariery córek Władimira Putina. Starsza z nich, 39-letnia Maria Woroncowa, poprowadziła jeden z paneli podczas czerwcowego Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Sankt Petersburgu

Foto: Kirill Kazachk

Na początku czerwca w Petersburgu już po raz 27. zorganizowano Międzynarodowe Forum Ekonomiczne. Imprezę niegdyś odwiedzaną przez Emmanuela Macrona czy Angelę Merkel i nazywaną rosyjskim Davos tym razem zaszczyciła m.in. delegacja talibów, Zimbabwe i Boliwii.

Mimo skromniejszego zestawu gości Forum przykuło uwagę mediów na świecie. Wszystko przez to, że pojawiła się na nim cała plejada dzieci kremlowskiej elity. 39-letnia Maria Woroncowa, endokrynolog i starsza córka Władimira Putina, poprowadziła panel pt. „Bioekonomika”. Jej młodsza siostra, naukowczyni Katerina Tichonowa, z dumą opowiadała z kolei o roli przemysłu zbrojeniowego w technologicznej niezależności Rosji. W trakcie czterodniowej imprezy publicznie wystąpili jeszcze m.in. córka Siergieja Szojgu Ksenia, która poprowadziła dyskusję o triathlonie, oraz Roman Rotenberg, syn przyjaciela Putina z dzieciństwa oraz wiceszef rosyjskiej federacji hokeja, który opowiadał o „nepotyzmie w sporcie”. Panel dotyczący młodzieży współprowadził z kolei syn szefa prezydenckiej administracji Aleksander Wajno.

Pozostało 95% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
(Nie)chciany prezydent
Plus Minus
Ksawery Szlenkier: Tęsknię za beatem 4/4
Plus Minus
Jan Maciejewski: Stało się
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Badał kapitalizm metodą obserwacji uczestniczącej
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Plus Minus
Wolność motyla