Aktualizacja: 24.03.2025 05:23 Publikacja: 15.03.2024 17:00
Zderzenie starej i nowej katolickiej Irlandii uwiecznił Aloysius O’Kelly w obrazie „Mass in a Connemara Cabin” (Msza w chacie w Connemarze, 1883, olej na desce). Oto zmierzch dawnych tradycji – księża rezygnowali bowiem powoli z mszy stacyjnych na rzecz nabożeństw w kościele, a więc na swoim terenie
Foto: Aloysius O’Kelly
Irlandia wciąż zmaga się ze skutkami agresywnego rozprzestrzenienia się trzech towarów z dziewiętnastowiecznego importu.
Pierwszy, rododendron, popularność w Wielkiej Brytanii zyskał w XVIII wieku, podczas gdy w Irlandii największe zainteresowanie wzbudził po zasadzeniu krzewów wokół Muckross House w Killarney sto lat później. Dawniej rododendron ceniono za piękne kwiatostany, ale dziś uznaje się go za intruza, który zacienia rodzime rośliny, jest trujący dla zwierząt gospodarskich i może być żywicielem szkodników atakujących dęby i buki. Coś, co wielbiono za piękno, pokazało z czasem swoją szpetną stronę.
Mamy w Polsce ogromną liczbę talentów w obszarze IT. To tutaj pracują świetne programistki i programiści. Jednak w skali całego społeczeństwa mamy zadanie domowe do wykonania - mówi Łukasz Foks, dyrektor ds. inicjatywy Microsoft AI Skills.
W opisywanych przez Radosława Kobierskiego światach i postaciach nawet na moment nie czuć fałszu. Zastanawiamy się raczej, skąd on to wszystko o nas wie.
Obrazów polepionych z pamięci, języka i wyobraźni jest w nowej książce Marka Bieńczyka mnóstwo. Ale kto tak właściwie do nas mówi w „Rondzie Wiatraczna”?
Bong Joon-ho nie mógł się zdecydować, w jakiej konwencji utrzymać film „Mickey 17”. W efekcie jest za długi, wyszedłem z niego znużony i trochę obojętny. Jednak nie sposób go zignorować, bo zbyt przypomina nasz świat.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Nie mam oporów przed tym, aby postawić „Wypadek na polowaniu” obok słynnego „Mausa” Arta Spiegelmana.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Turecki prezydent postanowił wyeliminować z polityki burmistrza Stambułu, wielką nadzieję opozycji. Sprowokował gwałtowną wyprzedaż aktywów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy ukraińskie drony atakowały m.in. obwód rostowski, a rosyjskie - obwody kijowski i zaporoski.
Hiszpania pokonała w rzutach karnych Holandię i awansowała do ćwierćfinału Ligi Narodów. To oznacza, że grupowym rywalem Polaków w eliminacjach do mistrzostw świata 2026 będą Holendrzy.
Kolejne rozmowy w Arabii Saudyjskiej nie będą łatwe. Zdecydowana większość Ukraińców odrzuca możliwość spełnienia postawionych przez Władimira Putina warunków. To wyznacza władzom w Kijowie czerwone linie, których przekroczyć nie mogą.
Na uzbrojone Niemcy patrzymy zwykle przez pryzmat najbliższych zagrożeń, czyli Rosji. Kto będzie jednak kontrolował nowe mocarstwo? Czy próbując rozwiązać jeden problem, nie tworzymy sobie właśnie nowego w bliskiej przyszłości?
Po tym, jak sąd w Stambule wydał oficjalny nakaz aresztowania burmistrza tego miasta Ekrema Imamoglu w sprawie dotyczącej korupcji, na ulice wyszły dziesiątki tysięcy demonstrantów. To już piąty dzień protestów.
Mike Waltz – doradca Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego – poinformował, że Stany Zjednoczone zaatakowały kwaterę główną rebeliantów Huti.
Chińskie firmy samochodowe opanowały rosyjski rynek, zajęły miejsce zwolnione przez firmy z Europy, Japonii, Korei i USA. Teraz na 10 sprzedawanych aut sześć pochodzi z Chin.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas