Na szczyt albo do lochu

RPG to nisza gier towarzyskich, bardzo popularnych zwłaszcza w USA. Ten typ rozrywki zadomowił się jednak także nad Wisłą, a dzięki coraz częstszej obecności w filmach i serialach zaczyna rozpychać się tu łokciami.

Publikacja: 02.02.2024 17:00

W RPG czasem korzysta się z figurek przedstawiających krwiożerczych wrogów i dzielnych bohaterów, al

W RPG czasem korzysta się z figurek przedstawiających krwiożerczych wrogów i dzielnych bohaterów, ale większość zabawy odbywa się w niewidzialnej przestrzeni stworzonej przez kolektywną wyobraźnię graczy

Foto: Maxmiliano F Braga/AdobeStock

Kto widział serial „Stranger Things”, ten na pewno kojarzy ulubioną zabawę głównych bohaterów. Dzieciaki zbierają się przy wspólnym stole, ktoś opowiada przejmującą historię, a pozostali wcielają się w jej bohaterów, próbując pokonać piętrzące się przed nimi przeciwności. Czasem korzystają z figurek przedstawiających krwiożerczych wrogów i dzielnych bohaterów, ale większość gry odbywa się wyłącznie w niewidzialnej przestrzeni stworzonej przez kolektywną wyobraźnię wszystkich obecnych. To właśnie RPG – z angielskiego role-playing games – czyli gry fabularne, które rozpalają wyobraźnię graczek i graczy na całym świecie już od 50 lat.

Pozostało 96% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Plus Minus
Tajemnice pod taflą wody