Michał Szułdrzyński: Polaryzacja i schizma

Porozumienie w Kościele jest pewnie tak samo mało prawdopodobne, jak zgoda Donalda Tuska z Jarosławem Kaczyńskim co do tego, jak powinny wyglądać „Wiadomości” w postawionej właśnie w stan likwidacji TVP.

Publikacja: 29.12.2023 17:00

Michał Szułdrzyński: Polaryzacja i schizma

Foto: Adobe Stock

Jednym z najbardziej niemodnych słów ostatniego sezonu politycznego jest konsensus. Konsensualne podejmowanie decyzji, konsensus społeczny – wszystko to wygląda jak relikt z jakiejś innej epoki, sprzed dominacji serwisów społecznościowych i totalnej politycznej polaryzacji. Przecież kiedyś – gotów jestem zaryzykować taką publicystyczną tezę – znacznie więcej było spraw, w których się zgadzaliśmy. Albo przynajmniej takich, w których niezgoda była jakąś fanaberią, przejawem ekstrawagancji, a znaczna większość podzielała dane przekonanie. Na przykład większość ludzi się zgadzała, że szczepionki są jednym z przejawów postępu medycyny, który pozwolił ograniczyć najgorsze choroby, a niektóre wręcz niemal całkowicie wytępić.

Pozostało 83% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Plus Minus
Irena Lasota: Rządzący nad Wisłą są niekonsekwentnymi optymistami