Bogusław Chrabota: Czy wybuchnie wojna o Tajwan

Kiedy pytam o przyszłość wyspy, nie słyszę obaw o jej bezpieczeństwo. Komuniści głównie grożą wojną, ale inwazja w najbliższym czasie raczej się nie wydarzy.

Publikacja: 08.12.2023 17:00

Bogusław Chrabota: Czy wybuchnie wojna o Tajwan

Foto: Fotorzepa, Maciej Zieniewicz

Jezioro Sun Moon na Tajwanie to jedno z najpiękniejszych i zarazem najbardziej mistycznych miejsc na świecie. Przynajmniej w moim prywatnym rankingu. Dużo w nim zresztą starych Chin. Całkiem łatwo z jeziorem ukrytym w sercu tajwańskich gór konkurować Crescent Moon Lake, nieledwie sadzawce ukrytej w cieniu wysokich wydm pustyni Takla Makan w pobliżu miasta Fenghuang, pałacowi Potala w Lhasie czy terakotowej armii Pierwszego Cesarza odnalezionej w piaskach nieopodal Xian. To wszystko dawne Chiny. Ojczyzna legend, buddyzmu i konfucjanizmu, która tak bardzo wpłynęła na wizję świata, jaka dominuje w całej Azji Wschodniej. Tam się narodziła i stamtąd rozpoczęła swój marsz, który trwa po dziś dzień.

Pozostało 88% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Sędzia myli się więcej niż raz
Plus Minus
„Duchy Bałtyku”: Chwila, która nie może długo trwać
Plus Minus
W cieniu KL Auschwitz
Plus Minus
„Żyć szybko”: Nagrobek zamiast krucjaty
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
rozmowa
Jackowski: Kaczyński zawsze uważał, że istnieje coś takiego jak mądrość etapu
Plus Minus
Ktoś tu nie odrobił lekcji