Dariusz Jemielniak: Ludziom będzie bliżej do szympansów niż do AI

Jeżeli ogólna sztuczna inteligencja powstanie, to będzie na o tyle wyższym poziomie od nas, że możemy co najwyżej liczyć, iż nie będziemy dla niej istotni - mówi prof. Dariusz Jemielniak, badacz internetu.

Publikacja: 23.06.2023 07:00

Dariusz Jemielniak: Ludziom będzie bliżej do szympansów niż do AI

Foto: Adam Stępień/Agencja Wyborcza.pl

Plus Minus: Na całym świecie trwa dyskusja o tym, czy i kogo rozwój sztucznej inteligencji pozbawi pracy. Czy przetrwamy, gdy sztuczna inteligencja zacznie zagarniać coraz więcej obszarów naszej aktywności zawodowej?

Trzeba sobie zadać pytanie, które zawody sztuczna inteligencja przetrzebi. Jeszcze dziesięć lat temu były takie przypuszczenia, że praca manualna będzie wykonywana przez roboty. Teraz mówi się o białych kołnierzykach. Jeżeli chodzi o pracę kelnerską czy pracę w zakładzie fryzjerskim, to raczej nieprędko będzie ona wykonywana przez sztuczną inteligencję. Te zawody wymagają umiejętności interpersonalnych, a tego jeszcze sztuczna inteligencja nie potrafi. Poza tym roboty kelnerskie są bardzo drogie. Tymczasem wśród białych kołnierzyków jest cała grupa pracowników, których wkład intelektualny nie jest duży. Jeżeli chodzi o tworzenie treści, sztuczna inteligencja może robić to samo równie składnie. Zatem to w tych zawodach ryzyko utraty pracy jest bardzo wysokie. Część dziennikarzy, influencerów, grafików, ludzi działających w internecie jest bardzo narażona na konkurencję ze strony sztucznej inteligencji. Za to ci, którzy ocaleją, będą łatwiej wykonywać swoje obowiązki i mieć więcej czasu na rzeczy niezwiązane z pracą. Sztuczna inteligencja koniec końców ma doprowadzić do tego, że nudne rzeczy znikną z horyzontu.

Pozostało 93% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Plus Minus
Jan Maciejewski: Granica milczenia