Robert Mazurek: Aria uderza do głów

Gdy śpiewał, pękały mury i serca. Nikt tak jak Luciano Pavarotti nie oddawał radości życia mieszkańców Emilii-Romanii.

Publikacja: 14.04.2023 17:00

Paltrinieri Lambrusco Solco 2022 69 zł, Paltrinieri Lambrusco Radice Corona 2021 95 zł, Paltrinieri

Paltrinieri Lambrusco Solco 2022 69 zł, Paltrinieri Lambrusco Radice Corona 2021 95 zł, Paltrinieri Lambrusco Sant’Agata 2018 85 zł

Foto: Winecorner.pl

Ajest tam się z czego cieszyć, zwłaszcza przy stole. Parmeńską szynkę oraz parmezan, bolońską mortadelę czy spaghetti świat podziwia nie mniej niż freski Rawenny. A Modena, rodzinne miasto Pavarottiego, leży w sercu krainy, do której powinniśmy mieć szczególny sentyment, w końcu tekst naszego hymnu powstał 25 kilometrów dalej, w Reggio Emilia. Tak więc dziś o Modenie, mieście, do którego odczuwam trudną do wytłumaczenia słabość, bo ani ono najpiękniejsze, ani zabytki najważniejsze, ani z muzeów nie słynie. Jasne, uwielbiam ocet balsamiczny, który w Modenie osiągnął status (i ceny) boskiego eliksiru, ale to chyba nie to. Ale skoro to rubryka o winie, to i ono pojawić się musi, z wyjaśnieniem, że Emilia-Romania nie kojarzy się z winem. A powinna, w końcu tu powstaje winiarski produkt eksportowy numer jeden Włoch (tak przynajmniej było jeszcze kilka lat temu), czyli… lambrusco. To ono, na swoje nieszczęście, podbiło Amerykę, ale o tym za chwilę. Nic dziwnego, że jedyne w świecie Muzeum Lambrusco otwarto kilkanaście kilometrów od Modeny i domu Pavarottiego.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
J.D. Vance. Nawrócony na Trumpa
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Plus Minus
Atomowe szachy poza kontrolą
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Lubił zapach pomarańczy
Plus Minus
„Wracamy do Przodownika”: Dobre żarty z piwnicy
Plus Minus
Biolog uzbrojony w pistolety