Przedwyborcza licytacja o względy rolników

Jest wiele powodów, dla których szanse opozycji na skok poparcia na wsi są nieduże. Wieś jest bliższa prawicy kulturowo, to ona silnie korzysta na transferach socjalnych rządu. Opozycja ma jej niewiele do zaoferowania.

Publikacja: 14.04.2023 17:00

Niezadowolenie rolników z powodu zamieszania wokół zboża z Ukrainy doprowadziło do fali protestów. W

Niezadowolenie rolników z powodu zamieszania wokół zboża z Ukrainy doprowadziło do fali protestów. W kwietniu w Szczecinie rolnicy codziennie przejeżdżali ulicami miasta do siedziby Urzędu Wojewódzkiego

Foto: ANDRZEJ SZKOCKI/POLSKA PRESS/east news

Odejście Henryka Kowalczyka z funkcji ministra rolnictwa to miara zaniepokojenia kierownictwa PiS nastrojami rolników. Konkurencja ze strony ukraińskiego zboża, które miało przejeżdżać przez Polskę tranzytem, a „zatrzymało się” w polskich magazynach, stanowiła cios w reputację partii rządzącej.

Kowalczyk obwinia Unię Europejską o utrzymanie bezcłowych obrotów między Ukrainą i Polską. Zdaje się jednak, że Jarosław Kaczyński uznał, iż to resort Kowalczyka sobie nie poradził. Chyba po raz pierwszy odchodzi (choć jednak nie z rządu, bo zostaje wicepremierem) polityk zagrożony opozycyjnym wnioskiem o wotum nieufności. Z reguły bowiem takie wnioski cementowały, choćby chwilowo, ministerialną pozycję.

Pozostało 94% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Atomowe szachy poza kontrolą
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Lubił zapach pomarańczy
Plus Minus
„Wracamy do Przodownika”: Dobre żarty z piwnicy
Plus Minus
Biolog uzbrojony w pistolety
Plus Minus
Jan Maciejewski: By zobaczyć, gdzie zaczyna się transhumanizm, wystarczy wyłączyć adblocka
Plus Minus
Powinnyśmy zabić Bellę