Aktualizacja: 25.02.2021 17:30 Publikacja: 26.02.2021 18:00
Foto: AFP
Niedawno w przeczytałam list, jaki opublikował ojciec nastolatka pozbawianego kontaktów z rówieśnikami. Rodzina stara się zapewnić mu rozrywki, rozmowy, sport, a jednak chłopiec sam się powoli izoluje i „rozpada na kawałki". Dlaczego nie ma kontaktów wirtualnych z rówieśnikami? Bo oni też się izolują, a ich rodzice również są świadkami zapaści swoich dzieci. Oczywiście, od razu przychodzi do głowy deska ratunku – psycholog. Czasem wydaje się, że psychologowie to rodzaj bogów, zdolnych zaradzić każdej sytuacji. Ich pomoc traktuje się tak jak pomoc strażaków w przypadku pożaru. Nie chcę w żadnym razie deprecjonować roli terapeutów – odwrotnie, chciałabym pomyśleć o sposobach odciążenia tych, którzy mają zapełnione kalendarzyki i spada na nich problem, z którym sami często nie mogą sobie poradzić. Przecież też mogą mieć dziecko w wieku „izolacyjnym" i pewnie widzą, że wiedza psychologiczna i instynkt rodzicielski nie rozwiążą problemu.
Czy Europa uczestniczy w rewolucji AI? W jaki sposób Stary Kontynent może skorzystać na rozwiązaniach opartych o sztuczną inteligencję? Czy unijne prawodawstwo sprzyja wdrażaniu innowacji?
„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?
W „Miastach marzeń” gracze rozbudowują metropolię… trudem robotniczych rąk.
Spektakl „Kochany, najukochańszy” powstał z miłości do twórczości Wiesława Myśliwskiego.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Choć nie znamy jego prawdziwej skali, występuje wszędzie i dotyka wszystkich.
Osoby po diagnozie HIV zastanawiają się, czy mają obowiązek informowania pracodawców i co zmieni się w ich sposobie kontaktu z bliskimi. Zdają sobie sprawę, że kodeks karny zabrania im narażania innych na ryzyko - mówi dr Katarzyna Julia Kowalska.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o wzroście liczby zakażeń malarią na świecie w 2023 roku.
W ciągu roku w Polsce wykonuje się około 1,7 mln transfuzji krwi. Krwi nie da się uzyskać w warunkach laboratoryjnych, dlatego honorowi krwiodawcy są tak ważni. Jakie korzyści wynikają z oddawania krwi?
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Hasło „Ja-ro-sław! Polskę zbaw!” dobrze ilustruje kłopot części wyborców z rozróżnieniem wyborów politycznych i religijnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas