Robert Mazurek: Wariat na słodko

Dla Polaka sprawa jest prosta: Tokaj równa się wina słodkie.

Publikacja: 08.10.2021 16:00

Pelle Pince Zsofia Cuvee 2018 60 zł Pelle Pince Szamorodni 2017 113 zł Lenkey Szamorodni 2008 130 zł

Pelle Pince Zsofia Cuvee 2018 60 zł Pelle Pince Szamorodni 2017 113 zł Lenkey Szamorodni 2008 130 zł Lenkey Aszu 6 Puttonyos 2000 390 zł

Foto: Rafa-wino.pl

Wszyscy troje nałogowi czytelnicy tej rubryki wiedzą, że to nieprawda, lecz pod strzechy ta wiedza nie trafiła. Tymczasem, jak państwo myślą, ile win spośród robionych w Tokaju to wina słodkie? Tak w procentach, śmiało. Pięćdziesiąt procent? Pudło. Trzydzieści, dwadzieścia? Nic z tego, proszę się nie męczyć – 2 procent. Słownie: dwa procent!

Młodzi Węgrzy odwiedzający Tokaj pytają ze szczerym zdziwieniem: „To wy nie robicie tylko wytrawnych?". Bo jedno nas z bratankami łączy – dystans do win słodkich. Tak jest na całym świecie, a tu jeszcze dochodzi kiepska reputacja Tokaju z czasów komuny i w efekcie nawet dla większości z państwa wina słodkie to marne landrynki. Nic bardziej mylnego, ale nie przekonam nikogo słowami. Mam propozycję – dajcie sobie państwo szansę, tylko jedną, jedyną, na poznanie słodkiego wina. Jak nie będzie smakowało, to trudno, nie próbujcie więcej i w dodatku możecie mnie publicznie nazwać oszustem.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Plus Minus
Tajemnice pod taflą wody