Pisarka na zakręcie

Krystyna Siesicka, klasyk literatury młodzieżowej, nie widziała nic niestosownego między swą publiczną rolą a tajną służbą dla SB

Aktualizacja: 29.05.2010 18:17 Publikacja: 29.05.2010 00:33

Pisarka na zakręcie

Foto: ROL

Red

Chociaż krytycy na czele z Janem Walcem i Andrzejem Doboszem miażdżyli książki Krystyny Siesickiej, zarzucając im powierzchowność, infantylizm, należała i należy – bo mimo 82 lat wydaje dalej – do najbardziej ulubionych, poczytnych pisarek, której książki biły w Peerelu rekordy popularności. Wychowało się na nich kilka pokoleń nastolatków, a zwłaszcza nastolatek.

Zdaniem Walca zrobiła jedną z najszybszych i najbardziej błyskotliwych literackich karier w Polsce Ludowej. Zaczynała bowiem od felietonów w „Kobiecie i Życiu” oraz „Filipince”, ale jako pisarka w wieku już bardzo dojrzałym, zabłysnęła w drugiej połowie lat 60. „Zapałką na zakręcie”, po której posypało się przeszło 30 bestsellerowych książek, wydawanych w rekordowym tempie około dwóch rocznie. Najbardziej znane to m.in. „Zapach rumianku”, „Fotoplastikon”, „Beethoven i dżinsy”, wychodzące w stutysięcznych nieraz nakładach, kieszonkowych seriach, kilkakrotnie wznawiane. W latach 1966 – 2000 jej książki wydane zostały w ponad 3,5 mln egzemplarzy, a wciąż są wznawiane stare, wychodzą nowe. Wiele z nich było tłumaczonych, zwłaszcza na „zaprzyjaźnione” języki, filmowanych („Jezioro osobliwości”), adaptowanych przez radio i telewizję.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Rafał Lisowski: Dla oddechu czytam komiksy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama