Polskie firmy inwestują w rozwój

Polska innowacyjność w rankingach wygląda słabo. Ale w rzeczywistości sytuacja nie jest taka zła. Współpraca nauki z biznesem zaczęła się zazębiać, rośnie aktywność na rynku patentów.

Publikacja: 29.08.2019 21:00

Wiele rodzimych przedsiębiorstw, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową, nawet nie zdaje sobi

Wiele rodzimych przedsiębiorstw, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową, nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. A mogłyby przecież korzystać z ulg podatkowych – twierdzą eksperci.

Foto: shutterstock

Jeśli patrzeć na twarde dane, można odnieść wrażenie, że Polska jest krajem o bardzo niskiej innowacyjności i kreatywności przedsiębiorców. Według danych Eurostatu Polska na badania i rozwój (B+R) przeznaczyła w 2017 r. 1,03 proc. PKB, choć w całej Unii Europejskiej wskaźnik ten wynosił 2,07 proc. PKB, a w Szwecji przekroczył nawet 3,3 proc. Jeszcze gorzej prezentują się dane dotyczące zgłaszania patentów na innowacje. W 2018 r. do Europejskiego Urzędu Patentowego zgłoszono ogółem 174 tys. wniosków patentowych, z czego wnioskodawcy z Polski stanowili jedynie 0,3 proc. zgłoszeń.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Tylko 9 zł z Płatnościami powtarzalnymi

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Orzeł Innowacji
Marcin Piasecki: Jakie korzyści daje laur w „Orle Innowacji”
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Orzeł Innowacji
Jednorożców za mało, ale smoki rosną w siłę
Orzeł Innowacji
Oto „Orły Innowacji”. Poznaliśmy laureatów nagród „Rzeczpospolitej”
Orzeł Innowacji
Przyciągać kapitał i nie tracić talentów
Orzeł Innowacji
Jakie kompetencje mają polscy innowatorzy? Widać poważne luki