Redaktor naczelny „Dziennika Łowieckiego" domagał się od Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie informacji na temat kosztów szkolenia i egzaminu uprawniającego do polowania. Chciał wskazania m.in. opłat za wynajem sali, wynagrodzenie wykładowców i egzaminatorów, materiały szkoleniowe i biurowe, kosztów amunicji, rzutek, tarcz i amortyzacji broni wykorzystanej podczas szkolenia.
Zarząd odmówił. Jako powód podał konieczność przetworzenia informacji, a wynagrodzenia osób przeprowadzających szkolenia uznał za sprawę wewnętrzną związku, która w myśl kodeksu cywilnego i ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji jest objęta tajemnicą handlową.
W skardze do sądu redaktor naczelny pisma zarzucił ZO PZŁ w Lublinie, że odmowa jest niezgodna z art. 4 ust. 1 prawa prasowego, gdyż informacja, której żądał, jest informacją prasową. Odmowa jej udzielenia jest dopuszczalna tylko wyjątkowo, tj. gdy jest chroniona ustawową tajemnicą. W tym wypadku zaś takiej tajemnicy nie ma.
Dziennikarz podnosił, że nie domaga się danych o wynagrodzeniach konkretnych osób, lecz podania ogólnej wielkości tych kosztów. Ponadto informacja nie wymaga przetworzenia, bo skoro szkolenie już trwało, to musiała być ustalona jego cena. Związek nie może powoływać się też na tajemnicę handlową, o której mowa w art. 11 ust. 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, gdyż nie jest przedsiębiorcą.
Dziennikarz musi dostać dane o ogólnej wysokości wynagrodzeń egzaminatorów