Aktualizacja: 22.03.2020 11:47 Publikacja: 22.03.2020 00:01
Foto: AdobeStock
Od dłuższego czasu słyszę o wojnie. Wojnie w Polsce. Wojnie dwóch plemion, wojnie o praworządność, wojnie jednych z drugimi. Językoznawcy ostrzegali już nie raz, że język opisywania bieżącej sytuacji po prostu nam się skończył.
Wystarczy jednak godzinny lot z Warszawy czy 90-minutowy z Katowic, aby znaleźć się w stolicy kraju, który od kilku lat jest w stanie wojny. Kijów. Ukraina. Miałem okazję spędzić tam ostatnio kilka dni.
Planowane przez rząd zmniejszenie grupy rozliczeniowej tzw. neosędziów ułatwi zadanie przeprowadzenia reformy w sądownictwie i ograniczy skutki dla obywateli, ale też ich nie wyeliminuje. Przez najbliższy rok nadal będą orzekać, a obywatel nie będzie miał pewności, czy za stołem siedzi sędzia, którego wyroki będą w przyszłości ważne.
Przedstawiony projekt naprawczy trudno zaliczyć do sukcesów. Uchwalona w oparciu o te założenia „Ustawa o przywracaniu ładu konstytucyjnego” żadnego ładu raczej nie przywróci. Zamiast systemowych rozwiązań funduje wątpliwy konstytucyjnie rewanżyzm - ostrzegają profesorowie Maciej Gutowski i Piotr Kardas.
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, sędzia NSA zajmujący się od 30 lat podatkami, pełniący funkcję szefa Biura Informacji Sądowej w NSA, i jego zastępca w PKW sędzia TK Julii Przyłębskiej Wojciech Sych postanowili iść w sukurs dokonaniom NSA i bynajmniej nie jest to droga w stronę słońca.
Ja się temu bynajmniej nie dziwię. Ani nie krytykuję. Ja się cieszę – bo przewidywałem, że tak właśnie będzie wyglądało „przywracanie” praworządności. Teraz przewiduję, że za jakiś czas odbędzie się kolejny, jeszcze bardziej widowiskowy, etap tego „przywracania”. A może „odwracania” albo „ustanawiania”, bo słowa się w polityce zużywają.
Prezes SN Małgorzata Manowska ma szansę stać się dla koalicji rządzącej tym, kim dla PiS była prezes Małgorzata Gersdorf. Błąd z kontrasygnatą nadwerężył przekonanie o sile sprawczej, a nawet intencjach premiera, i naraził go na silną krytykę. Teraz Donaldowi Tuskowi nie pozostaje nic innego, jak pokazać zdecydowanie i skuteczność.
Promocyjna oferta jest dostępna dla nowych klientów banku, którzy otworzą konto osobiste CitiKonto wraz z Kontem Oszczędnościowym.
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to nie tylko doskonała okazja do zapoznania się z nowościami sprzętowymi. To także sposobność, by poznać plany firm na przyszłość.
SHEIN – międzynarodowy sklep z modą oraz produktami lifestyle’owymi – poszukuje w Polsce talentów z obszarów technologii do swojego niedawno uruchomionego Europejskiego Centrum Technologicznego SHEIN (SETC).
Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zaprezentowano katalog uzbrojenia, które polskie firmy chcą sprzedawać za granicą.
Rozpoczęła się 6. edycja konkursu Kod Innowacji, skierowanego do firm i start-upów. W tym roku nagrodzone zostaną organizacje, które w innowacyjny sposób wykorzystują kody QR w komunikacji z konsumentami. Można zgłaszać zarówno wdrożone projekty, jak i pomysły na wykorzystanie kodów QR. Firmy zainteresowane udziałem mogą przesyłać swoje zgłoszenia do 30 września 2024 roku. Laureatów wyłoni niezależne jury, a lista zwycięzców zostanie ogłoszona podczas listopadowej konferencji Kod Innowacji.
Setki wystawców z kilkudziesięciu krajów świata, w tym wszystkie największe spółki przemysłu obronnego, jak co roku prezentują w Kielcach swoje najnowsze produkty.
Jesteśmy na finiszu Leczmy z troską! i towarzyszącej mu kampanii wzmacniającej ideę medycyny o ludzkiej twarzy. Do konkursu zgłaszają się stowarzyszenia i fundacje z całej Polski, a im bliżej mety, tym powszechniejsza mobilizacja - termin na nadsyłanie zgłoszeń mija bowiem 15 września!
Statystycznie, w ciągu minuty, Polacy płacą kartą 18 tys. razy [1], zarówno online, jak i w sklepach stacjonarnych, wydając ponad 2 mln zł [2]. Pokazuje to skalę płatności kartą i podkreśla ich znaczenie dla naszej gospodarki i społeczeństwa. Co istotne, rozwiązania płatnicze ciągle się rozwijają, przez co stają się też coraz bardziej bezpieczne, płynne i intuicyjne.
Katastrofa budowlana w Łodzi wstrzyma drążenie tunelu średnicowego w Łodzi. Jak ten wypadek wpłynie na harmonogram prac przy tunelu CPK?
Katastrofa budowlana w Łodzi wstrzyma drążenie tunelu średnicowego w Łodzi. Jak ten wypadek wpłynie na harmonogram prac przy tunelu CPK?
W nocy nad obwodem moskiewskim strącono ok. 20 dronów - wynika z komunikatów przekazywanych przez mera Moskwy, Siergieja Sobianina i ministerstwo obrony Rosji. W Ramenskoje, mieście w obwodzie moskiewskim, w wyniku ataku zginęła 46-letnia kobieta.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 9 na 10 września doszło do zmasowanego ataku ukraińskich dronów na obwód briański. Liczne drony były też strącane na podejściach do Moskwy.
Księżna Kate za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała odbiorców, że zakończyła proces chemioterapii. – Walka z rakiem jest skomplikowana, przerażająca i nieprzewidywalna – napisała. Jakie ma plany na najbliższe miesiące?
Kryterium powierzchniowe, od którego zależy zwrot części wydatków na budowę pierwszego własnego lokum, ocenia się na moment przystąpienia do użytkowania. Tak uznał NSA w pierwszym sporze o zwrot części wydatków związanych z budową pierwszego domu.
Rząd pracuje nad wprowadzeniem Krajowego Rejestru Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK), który ma pomóc w identyfikowaniu domowych zwierząt i ich właścicieli. Za brak rejestracji zwierzęcia w terminie grozić będzie kara grzywny.
Premiera iPhone’a 16 przykuła nie tylko uwagę fanów marki. Nowe smartfony są w tym roku nie tylko wyjątkowe z uwagi m.in. na zaszytą w nich sztuczną inteligencję, ale również ze względu na obniżone ceny.
Nowa definicja budowli może wyjaśnić sytuację firm telekomunikacyjnych. Wątpliwości interpretacyjne mogą wciąż się pojawiać w branży energetycznej.
Polski start-up opracował algorytmy, które mają pomóc e-sklepom przekuć złe recenzje internautów w pozytywne oceny. Do mediacji zaprzęgnięto sztuczną inteligencję.
Rodzima spółka Adanced Protection Systems (APS) opracowała nowatorski system do neutralizacji niechcianych „gości” nad naszymi głowami. Chodzi o specjalny pojazd, działający jak podniebny taran.
Sprawne funkcjonowanie systemów zgłaszania nieprawidłowości wymaga mechanizmów zachęcających organizację, w której sygnalista dokonuje zgłoszenia, do poważnego zajęcia się tematem.
- Premier Donald Tusk zapędził się w kozi róg - mówił w rozmowie z RMF FM poseł klubu PiS, polityk Suwerennej Polski, Michał Wójcik.
Na blokadzie serwisu X w Brazylii gwałtownie zyskali konkurenci, jak Bluesky czy Threads, ale nie są w stanie wypełnić powstałej luki. Czy Brazylia skazuje się na izolację?
Koalicja Obywatelska tuż przed Zjednoczoną Prawicą - tak wygląda czołówka najnowszego sondażu partyjnego, przeprowadzonego przez Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”
Minister Adam Bodnar mówił w TVN24 m.in. o poniedziałkowej decyzji premiera "o uchyleniu kontrasygnaty" do postanowienia prezydenta, a także o weryfikacji neosędziów.
Wynajęcie samochodu za wyższą cenę, niż uznał ubezpieczyciel, może być uznane za niecelowe i ekonomicznie nieuzasadnione.
Madryt jest drugą stolicą europejską po Paryżu, która zakazała wypożyczania elektrycznych hulajnóg. Nowe regulacje będą obowiązywać od października - zapowiada burmistrz José Luis Martínez-Almeida.
Turyści z Polski znaleźli się na czternastym miejscu pod względem liczby gości z zagranicy odwiedzających Ateny i na szesnastym pod względem liczby pasażerów na tamtejszym lotnisku. To wynik lepszy niż przed pandemią.
Choć umowę ramową na 486 zestawów artyleryjskich Himars podpisaliśmy rok temu, do dziś nie rozpoczęły się negocjacje szczegółów. Nie ma szans, że kupimy aż tyle.
Ukraiński mężczyzna chciał wjechać do swojego kraju na fałszywych danych. Wiceszef MSWiA mówi: – To próba ominięcia poboru do armii.
Mario Draghi przedstawił raport nawołujący do wielkich inwestycji, żeby zrealizować cele cyfrowej i zielonej transformacji. Polska podziela jego analizę i proponuje, żeby w razie braku funduszy z niektórych zielonych ambicji zrezygnować.
Były szef EBC Mario Draghi w długo oczekiwanym raporcie przestrzega przed „powolną agonią” unijnej gospodarki. Na odzyskanie konkurencyjności przez UE potrzeba nawet 800 mld euro rocznie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas