Reklama
Rozwiń

Marek Kutarba: Oskładkowanie zleceń w interesie obywateli czy budżetu?

Pomysł z oskładkowaniem umów zlecenia ma wyrównać różnice między osobami pracującymi na etatach a tymi, którzy korzystają z cywilnoprawnych form zatrudnienia. Warto jednak zastanowić się nad tym, kto z takiej zmiany odniesie większe korzyści. Wiele wskazuje bowiem na to, że głównym beneficjentem będą nie obywatele, ale budżet.

Publikacja: 12.10.2024 14:21

Warszawa, 26.07.2024. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na s

Warszawa, 26.07.2024. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na sali obrad Sejmu w Warszawie.

Foto: Leszek Szymański/PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, przede wszystkim umów zlecenia i umów o dzieło.

Projekt ten ma być w najbliższym czasie konsultowany m.in. z pracodawcami. Mimo to wszystko wskazuje na to, że do takiej reformy nie dojdzie w przyszłym roku, ale najwcześniej dopiero w 2026 r. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że czekają nas wybory prezydenckie. Głębsze sięgnięcie przez rząd Donalda Tuska do kieszeni Polaków na początku 2025 r. mogłoby się zatem rządzącym odbić polityczną czkawką. Szczególnie że uzasadnienie takiej reformy dla sporej grupy Polaków wcale nie jest tak przekonujące, jak wydaje się to zwolennikom takiej zmiany.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Paulina Szewioła: Zmarnowana szansa na jawność wynagrodzeń
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Rejterada ekipy Bodnara
Opinie Prawne
Piątkowski, Trębicki: Znachorzy próbują „leczyć” szpitale z długów
Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji