Ambasador Irlandii: Świętujmy wspólnie Dzień Świętego Patryka

Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak długo będzie to konieczne. Uważamy, że przyszłość Ukrainy jest w Unii Europejskiej, obok Irlandii i Polski – pisze ambasador Irlandii w Polsce Patrick Haughey.

Publikacja: 15.03.2024 03:00

Ambasador Irlandii w Polsce Patrick Haughey

Ambasador Irlandii w Polsce Patrick Haughey

Foto: materiały prasowe

Irlandzkie święto narodowe przypada 17 marca. Kiedyś obchodziliśmy je tylko w Irlandii, następnie stało się świętem globalnym, obchodzonym także w Polsce. Dzień Świętego Patryka ma międzynarodowy zasięg dzięki głębokim powiązaniom Irlandii z całym światem. Częściowo wynikają one z irlandzkiej historii emigracji – chociaż wyspa Irlandia ma obecnie około 7 mln mieszkańców, szacuje się, że na całym świecie irlandzkie korzenie posiada ponad 70 mln osób. Ale powiązania te w ostatnich dekadach zostały wzmocnione także dzięki obywatelom innych państw przybywającym do Irlandii.

Czytaj więcej

Święty Patryk, patron Irlandii, pogromca węży, biskup i święty 17 marca

Język polski jest trzecim najczęściej używanym językiem w Irlandii

W tym roku przypada 20. rocznica niezwykle ważnego wydarzenia w stosunkach polsko-irlandzkich. 1 maja 2004 r. Polska, wraz z dziewięcioma innymi krajami, przystąpiła do Unii Europejskiej, a oficjalne uroczystości odbyły się w Dublinie. W kolejnych latach Irlandia przywitała ponad 300 tys. obywateli Polski, którzy w pewnym momencie stanowili ponad 6 proc. naszej populacji. W każdej miejscowości w Irlandii pojawiły się polskie sklepy, a polskie dzieci zaczęły uczęszczać do lokalnych szkół. Nawet i dziś język polski jest trzecim z najczęściej używanych języków w Irlandii, po angielskim i irlandzkim.

Czytaj więcej

Polska - Irlandia: Odlegli, bliscy przyjaciele

Powstanie tak licznej Polonii było dla nas wyjątkowo pozytywnym doświadczeniem. Mamy nadzieję, że dla Polaków osiedlenie się w Irlandii było równie wartościowe. Miałem już przyjemność poznać wielu Polaków, którzy mieszkali, pracowali i studiowali w Irlandii – mówią, że czuli się u nas jak w domu. Opowiadają o zbliżonych wartościach związanych z kulturą, rodziną i historią.

W Irlandii przyjęliśmy ponad 100 tys. ukraińskich gości

Irlandia i Polska mają podobne historyczne doświadczenia utraty suwerenności, a następnie odzyskania niepodległości. Przekłada się to na podobne spojrzenie na świat oraz na największe wyzwanie stojące dziś przed Unią Europejską, jakim jest agresja Rosji na Ukrainę. Sposób, w jaki Polacy przyjęli miliony ukraińskich uchodźców, budzi w nas ogromny szacunek. W Irlandii przyjęliśmy ponad 100 tys. ukraińskich gości. Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak długo będzie to konieczne. Uważamy, że przyszłość Ukrainy jest w Unii Europejskiej, obok Irlandii i Polski.

Czytaj więcej

Patrick Haughey: Drzewa zamiast świateł

Kolejny obszar powiązań Irlandii z Polską stanowią rozwijające się relacje handlowe. W 2022 r. wartość dwustronnej wymiany handlowej między naszymi krajami wyniosła ponad 7,4 mld euro, odnotowując kolejny znaczny wzrost w ujęciu rocznym. W ramach tygodniowej siatki połączeń lotniczych między Irlandią a Polską realizowane są dziesiątki lotów. Z kolei, gdy ja podróżuję po Polsce, spotykam irlandzkich przedsiębiorców i firmy prężnie działające w każdym większym mieście, tworzące miejsca pracy i kreujące dobrobyt.

Ogromne zainteresowanie irlandzką kulturą, muzyką, historią i literaturą

Jednak najważniejszymi irlandzko-polskimi więziami są te, które łączą nasze społeczeństwa. Wraz z rozkwitem polskiej gospodarki w Unii Europejskiej wielu z 300 tys. Polaków mieszkających w Irlandii zdecydowało się wrócić do domu. Mam nadzieję, że z Irlandii przywieźli szczęśliwe wspomnienia i miłe wrażenia. Tu, w Polsce, zainteresowanie irlandzką kulturą, muzyką, historią i literaturą jest ogromne. Wiemy np., że wiele szkół uczci Dzień Świętego Patryka specjalnymi lekcjami na temat Irlandii.

Bardzo cieszy nas, że 20 lat po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej więzi irlandzko-polskie są tak silne. Wszystkim świętującym w Polsce życzymy szczęśliwego Dnia Świętego Patryka.

Patrick Haughey, ambasador Irlandii w Polsce

Patrick Haughey, ambasador Irlandii w Polsce

mat. pras.

Opinie polityczno - społeczne
Jerzy Haszczyński: Po irańskim ataku na Izrael. Wielkiej wojny, na razie, nie będzie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Opinie polityczno - społeczne
Paweł Łepkowski: Aborcja od 50 lat dzieli Amerykę na dwa wrogie obozy
Opinie polityczno - społeczne
Marek Kozubal: Nie każdy nominat Piotra Glińskiego jest zły
Opinie polityczno - społeczne
Michał Kolanko: Koalicja w Sejmie zdała pierwszy tak poważny egzamin
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: To nie jest kraj dla lewicy