Zdecydowanie tak. Biotechnologia odpowiada za stworzenie wielu ratujących życie leków i szczepionek, które nie tylko pozwalają nam żyć lepiej, ale też wydłużyć okres aktywności zawodowej. Istnieje takie powszechnie znane w Europie równanie, mówiące, że jeśli uda się wydłużyć długość życia mieszkańców kraju o rok, jest to odpowiednik 4 proc. wzrostu PKB. Zatem istnieje bezpośrednia korelacja pomiędzy biotechnologią, wytwarzającą ratujące życie leki i szczepionki, a wkładem w wydłużanie długości życia mieszkańców danego kraju i w konsekwencji większym wzrostem PKB. Wiemy również, że polskie społeczeństwo się starzeje. Za kilka lat będzie w Polsce 5 mln osób, które dziś są wciąż aktywne zawodowo, ale jutro (w sensie niedalekiej przyszłości) już nie będą. Zatem w interesie polskiego rządu jest wspieranie działań mających na celu wydłużanie długości życia i wspieranie działań mających na celu wydłużenie okresu aktywności zawodowej.
Jak rysuje się przyszłość MSD w Polsce?
Jesteśmy przekonani, że możemy się rozwijać wraz z branżą. Ministerstwo ogłosiło swoją chęć zwiększenia nakładów na służbę zdrowia z pułapu 4,6 proc. do 6 proc. To wciąż poziom niższy niż europejska średnia, ale z pewnością zmiany idą we właściwym kierunku. Mamy nadzieję rozwijać się wraz z tym wzrostem.
Na czym – w pana opinii – polega obecnie główne wyzwanie w kontekście zdrowia publicznego na świecie, w odniesieniu do np. Polski?
Uważam, że głównym wyzwaniem jest dostęp do innowacji. Dysponujemy wieloma lekami i szczepionkami, które mogą pomóc wydłużać życie i pozytywnie wpływać na wymiar jakościowy. Nasuwa się jednak pytanie, czy są one wystarczająco wysoko na liście priorytetów. Innymi słowy, to kwestia tego, jaki priorytet dla rządów na całym świecie ma temat zdrowia i innowacji. Myślę, że w Polsce mamy w tym obszarze do czynienia ze znaczącymi opóźnieniami. Nowe leki trafiające na rynek unijny zwykle docierają do Polski znacznie później. I to jest temat, na który staramy się zwracać uwagę. Myślę, że mówimy tu tak naprawdę o formie bezpośredniej inwestycji. Jeśli zrobi się to odpowiednio wcześnie, rezultatem jest lepsze i wydłużone życie ludzi, co z kolei pozytywnie wpływa na gospodarkę. Na tym zatem polega główne wyzwanie, przed którym stoimy.