Pomimo malejącego popytu na alkohol firma zarządzana przez 42-letniego Marka Malinowskiego zdobywa kolejnych klientów. We wrześniu 2009 r. należało do niej 30,1 proc. polskiego rynku wódki – podała grupa Belvedere, jeden z dwóch największych konkurentów Stock Polska (do niedawna Polmosu Lublin). W połowie tego roku – gdy spółka ta wysunęła się na pozycję lidera, wyprzedając Central European Distribution Corporation – jej udziały wynosiły 28,4 proc.

Belvedere uważa, że sukcesy spółki Stock Polska to efekt stosowania przez nią agresywnej polityki cenowej. Natomiast Malinowski tłumaczy, że skutki przynoszą m.in. inwestycje w marki. Strzałem w dziesiątkę okazało się wprowadzenie na rynek żołądkowej gorzkiej, także jako wódki czystej. Marka Czysta de Lux trafiła na rynek dwa lata temu i jest obecnie najpopularniejszą wódką w Polsce. W 2009 r., głównie dzięki żołądkowej gorzkiej, przychody Stock Polska powinny wynieść ok. 550 mln zł wobec nieco ponad 300 mln zł w 2008 r.

Zanim Malinowski dziewięć lat temu związał się z należącą do Janusza Palikota spółką Jabłonna, pracował jako specjalista do spraw marketingu w Elbrewery Group. Biznesmenowi, a od kilku lat politykowi związanemu z PO, pomagał w przejęciu od Skarbu Państwa Polmosu Lublin. W latach 2001 – 2004 był dyrektorem generalnym tej firmy. Potem drogi Palikota i Malinowskiego się rozeszły. Miesięcznikowi „Forbes” prezes Stock Polska wyjaśnił, że nie zgadzał się z pomysłami właściciela Jabłonnej na przejęcie od państwa Polmosu Białystok.

Na prośbę Palikota Marek Malinowski wrócił do Polmosu Lublin w połowie 2005 r., już po debiucie giełdowym spółki i nieudanym zakupie białostockiego zakładu. Po przejęciu sterów w lubelskim Polmosie Malinowski zapowiadał przejęcia. Firma przymierzała się do kupienia od Skarbu Państwa Polmosu Bielsko-Biała. Była wymieniana wśród chętnych na należącego obecnie do Pernod Ricard producenta luksusowej w Zielonej Górze. Ostatecznie to Polmos Lublin zmienił właściciela. W 2006 r. Jabłonną kupił amerykański fundusz Oaktree Capital Management, do którego należy grupa Stock Spirits. Po wykupieniu pozostałych akcji w 2007 r. wycofał Polmos z GPW.

Prezes Stock Polska ukończył wydział fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Vrije Universiteit w Amsterdamie. Jest absolwentem studiów MBA University of Illinois i Międzynarodowego Centrum Zarządzania UW.