Jak dowiedziała się krakowska rozgłośnia, propozycja, którą NIL ma przedstawić jeszcze w środę, jest reakcją na nieprawidłowości dotyczące Dawida Kacprzyka, 29-letniego lekarza bez specjalizacji, który kierował SOR w Szpitalu Południowym, pracował też w kilku innych szpitalach, a jednocześnie był radnym Koalicji Obywatelskiej. Jak ustalili dziennikarze, w czasie dyżurów prowadził działalność polityczną, występował w telewizji i uczestniczył w sesjach rady dzielnicy.
Czytaj więcej
Były ordynator oddziału chirurgii Szpitala Południowego dr Emil Jędrzejewski powiedział w wywiadzie dla Kanału Zero, że w placówce dochodziło do bł...
NIL chce alertów o przekroczeniu przez lekarza limitu czasu pracy
Według propozycji NIL lekarze mogliby pracować maksymalnie 78 godzin tygodniowo i 312 godzin miesięcznie. O przekroczeniu limitu miałby informować system alertów.
NIL uważa, że takie rozwiązanie zwiększyłoby bezpieczeństwo pacjentów i poprawiło warunki pracy medyków. Propozycja oparta jest na wynikach badania, które samorząd wśród lekarzy. Nowe zasady dotyczyłyby wszystkich lekarzy, niezależnie od tego, w ilu miejscach pracują.
Czytaj więcej
73 proc. lekarzy specjalistów jest zatrudnionych na podstawie kontraktów – wynika z danych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Medi...
Lekarze na kontraktach pracują zbyt wiele godzin
Prezes NIL Łukasz Jankowski zapowiedział, że przedstawiciele samorządu chcą jeszcze dziś przedstawić rządowi propozycję ograniczenia czasu pracy lekarzy.
- Dzisiaj lekarze na kontraktach są bez żadnej kontroli, mogą pracować ciągiem przez wiele godzin. Te zmiany mają służyć odpoczynkowi, dobru pacjenta, poprawieniu jakości opieki - wyjaśnił w rozmowie z RMF FM prezes Izby.
Z danych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) wynika, że obecnie 73 proc. lekarzy specjalistów wykonuje świadczenia na podstawie kontraktów. Taki lekarz jest niezależnym wykonawcą prowadzącym własną działalność gospodarczą, a nie pracownikiem. Jako firma wystawia szpitalowi faktury za wykonane usługi. Szpitale rozliczają się z lekarzami kontraktowymi w różny sposób, w zależności od wynegocjowanych warunków. AOTMiT ustaliła, że 51 proc. lekarzy ze specjalizacją na kontrakcie rozlicza się z przepracowanych godzin, a 34 proc. z wykonanych procedur, co oznacza, że otrzymują oni procent kwoty, którą za świadczenie płaci Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).
Ile godzin pracował Dawid Kacprzyk
Lekarz Dawid Kacprzyk, od którego rozpoczęła się wielowątkowa afera związana ze Szpitalem Południowym w Warszawie, najwyraźniej był jednym z lekarzy, którzy pracowali ponad siły. Z danych przekazanych przez Szpital wynikało, że w ubiegłym roku przepracował on łącznie 3976 godzin, co daje średnio 331 godzin w miesiącu (prawie 11 godzin dziennie), wliczając niedziele i święta. W czasie dyżurów miał też zajmować się prowadzeniem działalności politycznej, uczestniczyć w sesjach rady dzielnicy Ursus jako radny z ramienia KO, a także występować w telewizji i radiu.
Jednocześnie przez cztery miesiące w 2025 r. Dawid Kacprzyk był na kontrakcie w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim, gdzie miał przepracować w sumie 732 godziny, co daje średnio 183 godziny w miesiącu.
Tylko pracy w dwóch szpitalach lekarz Kacprzyk musiałby więc poświęcać średnio ponad 17 godzin dziennie. Przypomnijmy, że w 2025 r. zarobił on 1,6 mln złotych.
Czytaj więcej
Niektóre powody, dla których wciąż tak trudno chronić dzieci przed wykorzystującymi je seksualnie dorosłymi, mogą wręcz szokować. Jeden z moich roz...