Aktualizacja: 23.03.2025 05:34 Publikacja: 25.11.2022 09:10
Foto: mat. pras.
Przyjazny szpital to taki, który zaspokaja szeroki zakres potrzeb pacjentów. Mogą to być potrzeby indywidualne, które zależą przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta i wymagań oraz wyzwań, jakie ta sytuacja przed nim stawia. Te potrzeby wynikają także z poziomu kompetencji zdrowotnych konkretnego pacjenta.
Przyjazny szpital powinien się charakteryzować dostępnością i wysoką jakością świadczeń oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa. Kluczowe są także kwestie kompleksowości opieki, jaką zapewnia dany szpital. Kolejnym ważnym elementem jest komunikacja z pacjentem. Personel, zarówno medyczny, jak i pozamedyczny, powinien być przygotowany do właściwej, partnerskiej komunikacji z pacjentem i angażowania go w proces terapeutyczny. Sprawy organizacyjne powinny być dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjentów np. dzięki wcześniejszej analizie składanych skarg i wprowadzaniu działań naprawczych. Przyjazny szpital to miejsce, w którym pacjent znajduje się w centrum uwagi, gdyż placówka zapewnia mu najlepszą opiekę medyczną oraz komfort psychiczny i społeczny.
W sobotę 8 marca hakerzy zaatakowali szpital MSWiA w Krakowie. W rezultacie placówka była zmuszona do wstrzymania przyjęć pacjentów i przejścia na dokumentację papierową. - Jestem ostrożnym optymistą i wierzę, że żadne dane pacjentów nie wyciekły – mówi dr n. med. Michał Zabojszcz, dyrektor Szpitala MSWiA w Krakowie.
- Są oddziały, w których odbywa się bardzo mała liczba porodów, 200, 300 (rocznie – red.). Moim zdaniem wszystko, co poniżej 300 nie powinno absolutnie funkcjonować, bo już abstrahując od tego, że to nie może być rentowne, to jest to po prostu niebezpieczne - powiedział "Rz" prof. Mirosław Wielgoś.
- Jesteśmy na początku roku. Plan (finansowy NFZ – red.) nie jest od początku do końca zbilansowany i spodziewam się, że potrzeby, które wyjdą w ciągu roku, będą zdecydowanie większe niż te środki, którymi w tym momencie dysponujemy – powiedział „Rz” wiceprezes NFZ Jakub Szulc.
Dyrektorzy szpitali powiatowych zgodzą się na stawki degresywne w płatności za nadwykonania limitowane, jeżeli państwo weźmie na siebie dotację na tzw. ustawę podwyżkową – zapowiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Szpitali Powiatowych. W przeciwnym wypadku – dodał – dojdzie do sytuacji, w której szpitale prowadzone w formie spółek samorządowych, zaczną ogłaszać upadłość.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Ministerstwo Zdrowia planuje poszerzenie listy lekarzy specjalistów, do których będzie można dostać się bez skierowania. Propozycje zmian znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Lidia Deja, pomysłodawczyni studiów podyplomowych Women on Boards w Szkole Głównej Handlowej i liderka transformacji biznesowych z 30-letnim doświadczeniem opowiada o tym, jak zwiększenie udziału kobiet w zarządach wpływa na efektywność firm i jakie bariery nadal utrudniają kobietom awans na najwyższe stanowiska.
Ponad 40 mężczyzn wniosło oskarżenia przeciwko Mike’owi Jeffriesowi, byłemu prezesowi luksusowej firmy odzieżowej Abercrombie & Fitch. Miał on dopuszczać się wobec nich gwałtów, molestowania seksualnego lub odurzania narkotykami.
Polscy producenci żywności radzą sobie dobrze, jednak lista ryzyka jest długa. Wojna handlowa i choroby - ptasia grypa czy pryszczyca, a także najwyższe ceny energii, to stała lista obaw sektora spożywczego.
Niedawno opublikowane wyniki światowego badania „People at work 2025”, przeprowadzonego przez ADP Research, pokazują różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami w ocenie swojego środowiska pracy, wynagrodzenia oraz kondycji psychicznej. Oto, jak przedstawiają się statystyki z przeprowadzonych analiz.
Unia Europejska ponownie odrzuca żądania Władimira Putina dotyczące zaprzestania pomocy wojskowej dla Ukrainy. Frankowicze wygrali już ponad 25 miliardów złotych, a Kanada chce bliższej współpracy z UE. Na GPW trwa hossa, a indeksy biją historyczne rekordy.
Przedsiębiorcy są zobowiązani do posiadania adresu do e-Doręczeń. Ci, którzy zarejestrowali działalność w Krajowym Rejestrze Sądowym, muszą to uczynić już od 1 kwietnia 2025 roku.
Ustawa implementująca w Polsce Dyrektywę CSRD weszła w życie 1 stycznia 2025 roku. Celem dyrektywy jest wspieranie transformacji ekologicznej oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Gospodarka nadal odczuwa skutki pandemii Covid-19 i trwającej wojny w Ukrainie. Wydarzenia te utrudniły działalność wielu branż i realizację umów na ustalonych wcześniej warunkach. Czy i kiedy można dokonać zmiany umowy?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas