Koniec amalgamatu u dentysty na NFZ. Plomby tylko białe

Nowe plomby zakładane w ramach świadczeń stomatologicznych finansowanych przez NFZ mają być białe- przewiduje obowiązujące od niedzieli rozporządzenie ministra zdrowia. Zastępują amalgamat stomatologiczny zawierający rtęć.

Publikacja: 11.10.2022 12:29

Koniec amalgamatu u dentysty na NFZ. Plomby tylko białe

Foto: Adobe Stock

dgk

Informuje o tym portal infodent24.pl. Zmiany wprowadziło rozporządzenie Ministra Zdrowia z 25 sierpnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (DzU z 9 września 2022, poz. 1912). Obowiązują od 10 października.

Wśród świadczeń gwarantowanych pojawiło się usunięcie wypełnienia amalgamatowego. Nie ma jednak procedury wymiany amalgamatu na kompozyt. Taka usługa musi wynikać ze wskazań medycznych.

Czytaj więcej

Plomby amalgamatowe wycofywane z gabinetów

Nowe plomby wstawione przez stomatologów mogą być wykonane m.in ze światłoutwardzalnego  cementu szklano-jonomerowego lub kompozytowego materiału chemoutwardzalnego do wypełniania ubytków w zębach przednich górnych i dolnych.

Są to materiały bardziej estetyczne i zdrowsze niż amalgamat, lecz także mniej wytrzymałe i droższe. Dlatego przychodnie stomatologiczne mające kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia do niedzieli nadal stosowały amalgamat stomatologiczny. Tymczasem składa się on w 50 proc. z czystej rtęci oraz ze stopów rtęci z metalami takimi jak srebro, cyna, miedź, kadm. Rtęć jest trwałym zanieczyszczeniem, toksycznym dla ludzi i środowiska.

Infodent24.pl informuje, że wymiana na życzenie pacjenta jest możliwa w prywatnym gabinecie, w którym znajduje się tzw. separator amalgamatu, czyli urządzenie służące do eliminowania cząsteczek rtęci, które mogłyby się wraz ze ściekami dostać do środowiska.

Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne