Przez Australię przechodzi właśnie fala zakażeń napędzana transmisją wariantu Omikron koronawirusa SARS-CoV-2.

Z ponad 147 tys. zakażeń zarejestrowanych w Australii w ciągu ostatniej doby, ok. 92 tys. wykryto na terenie Nowej Południowej Walii - najludniejszego stanu kraju (jego stolicą jest Sydney). Władze podkreślają, że na liczbę zakażeń raportowanych w czwartek mają wpływ m.in. napływające z opóźnieniem dane o pozytywnych wynikach szybkich testów na COVID-19 przeprowadzanych przez mieszkańców w domach od początku stycznia.

W ciągu dwóch tygodni w Australii zarejestrowano blisko milion zakażeń. Australia, która przez wiele miesięcy realizowała strategię "zero COVID", której celem było całkowite wygaszanie pojawiających się ognisk zakażeń koronawirusem, obecnie - po osiągnięciu wyszczepienia na poziomie 80 proc. - realizuje strategię "życia z wirusem", która oznacza m.in. odstąpienie od stosowania surowego reżimu sanitarnego, w tym lockdownów.

Rekordowy poziom osiągnęła liczba chorych na COVID-19 w szpitalach oraz zakażonych przebywających na oddziałach intensywnej opieki medycznej. Mimo to władze zapewniają, że system ochrony zdrowia poradzi sobie z napływem zakażonych do szpitali.

53

Tylu chorych na COVID-19 zmarło w Australii w ciągu ostatniej doby

Łącznie, od początku epidemii w Australii wykryto blisko 1,4 mln zakażeń.

Mimo dużej liczby zakażeń koronawirusem wykrywanej w Australii w ostatnich dniach, liczba zgonów zakażonych utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie - w ciągu ostatniej doby zmarły 53 osoby chore na COVID-19, w tym 22 w Nowej Południowej Walii.

Ponad 92 proc. mieszkańców Australii powyżej 16 roku życia przyjęło dwie dawki szczepionki, a w kraju realizowany jest właśnie program doszczepiania populacji dawką przypominającą (trzecią).

Czytaj więcej

Australia: Lockdown bez lockdownu. Wraca limit na sprzedaż papieru toaletowego
Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Fala zakażeń w Australii zakłóca jednak łańcuchy dostaw w kraju, co skłoniło władze stanu Wiktoria do zwolnienia części pracowników z obowiązku kwarantanny w przypadku bliskiego kontaktu z osobą zakażoną. Pracownicy służb ratunkowych, nauczyciele i pracownicy transportu, po wykryciu u nich zakażenia mogą wrócić do pracy, jeśli nie mają objawów infekcji.

W czwartek premier Australii, Scott Morrison, ma zaproponować złagodzenie przepisów dotyczących kwarantanny na szczeblu federalnym.