Dotychczas w Polsce z powodu Covid-19 zmarły 100 254 osoby.

Minister zdrowia powiedział, że Polski nie dotyka jeszcze gwałtowny wzrost zakażeń związanych z Omikronem, ale ponieważ rozwój sytuacji jest trudny do przewidzenia, trzeba brać pod uwagę także "katastroficzne" przewidywania.  Istnieje bowiem możliwość, że liczba dobowych zakażeń przekroczy nie tylko wspominane już 100 tys. dziennie, ale nawet 200 lub 300 tys.

Kierownictwo PiS, w tym Jarosław Kaczyński, jest zwolennikiem obowiązkowych szczepień, "nawet dla wszystkich"

- Mo ja rola nie polega na obrażaniu się na rzeczywistość - tak Niedzielski odpowiada na pytanie, dlaczego dotychczas nie "walnął pięścią w stół" i jako osoba, na którą w dużej mierze spada gros pretensji za obecną sytuację, nie zagroził dymisją. - To nie zmieni sytuacji, nie zmniejszy się grupa osób przeciwnych szczepieniom, nie zmieni konfiguracji politycznej i nastrojów społecznych.

Pytany o sprawę małopolskiej kuratorki, która po interwencji Ryszarda Terleckiego zostaje na stanowisku mimo stwierdzenia, że szczepionki są eksperymentem o nieznanych skutkach ubocznych, Niedzielski stwierdził, że odpowiedzialność za tę decyzję bierze na siebie minister edukacji, a on sam pozostaje przy swoim zdaniu.

- Wyznaję prymat ochrony zdrowia i życia, a nie przypodobania się głośniej krzyczącym - stwierdził Niedzielski.

Czytaj więcej

Barbara Nowak pozostaje na stanowisku, a PiS podzielony

- Sprawa z kurator Nowak fundamentalnie pokazuje rozbieżność prowadzonej polityki - przyznał Niedzielski, pytany o to, czy zapadnie decyzja o obowiązkowych szczepieniach dla nauczycieli.

Minister zdrowia oświadczył, że kierownictwo PiS, w tym Jarosław Kaczyński, jest zwolennikiem obowiązkowych szczepień, "nawet dla wszystkich".

Wczoraj ministerstwo zdrowia informowało o wykonaniu ponad 48 mln szczepień.

Pierwszą dawka zaszczepionych jest 21 846 931 osób, w pełni zaszczepione są 21 240 294 osoby.

W ciagu minionego weekendu, w sobotę i w niedzielę, łacznie potwierdzono