Reklama
Rozwiń

WHO: Omikron może być mniej dotkliwy u osób młodych i starszych, ale nie "łagodny"

Bardziej zakaźny wariant koronawirusa Omikron wydaje się wywoływać mniej poważną chorobę niż dominujący na świecie szczep Delta, ale nie powinien być klasyfikowany jako "łagodny" - powiedzieli urzędnicy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Publikacja: 07.01.2022 07:47

WHO: Omikron może być mniej dotkliwy u osób młodych i starszych, ale nie "łagodny"

Foto: AFP

Janet Diaz przekazała, że pierwsze badania wykazały, iż istnieje mniejsze ryzyko hospitalizacji po zakażeniu wariantem Omikron niż wariantem Delta. Dodała, że prawdopodobnie przebieg choroby jest łagodniejszy u osób młodych i starszych.

- Chociaż Omikron wydaje się być mniej poważny w porównaniu do Delta, zwłaszcza u osób zaszczepionych, nie oznacza to, że należy go uznać za łagodny - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

- Tak jak poprzednie warianty, Omikron prowadzi do hospitalizacji i śmierci - dodał.

Ostrzegł przed "tsunami" przypadków, ponieważ ogólnoświatowa liczba infekcji gwałtownie rośnie, a systemy opieki zdrowotnej są przeciążone.

Czytaj więcej

Omikron w Australii: W Nowej Południowej Walii odwołują operacje w szpitalach

Tedros powtórzył swój apel o większą sprawiedliwość na świecie w dystrybucji i dostępie do szczepionek.

Jak dodał, przy obecnym tempie wprowadzania szczepionek, 109 krajów nie osiągnie wyznaczonego przez WHO celu, jakim jest pełne zaszczepienie 70 proc. ludności świata do lipca. Cel ten jest postrzegany jako pomoc w zakończeniu ostrej fazy pandemii.

- Wzmocnienie po wzmocnieniu w małej liczbie krajów nie zakończy pandemii, podczas gdy miliardy pozostaną całkowicie niechronione - skomentował.

Doradca WHO Bruce Aylward powiedział, że 36 krajów nie osiągnęło nawet 10-procentowego pokrycia szczepieniami. Wśród ciężko chorych na całym świecie 80 proc. nie było zaszczepionych - dodał.

Ochrona zdrowia
Opieka koordynowana na pół gwizdka
Ochrona zdrowia
Finał polskiej prezydencji z troską o dzieci
Ochrona zdrowia
Unijny kompromis w sprawie pakietu farmaceutycznego
Ochrona zdrowia
Prof. Michał Zembala: Przeszczepiłem 300 serc
Ochrona zdrowia
Światowa federacja zabrała głos w sprawie z Oleśnicy. Broni zastrzyków w serce