Na Słowacji od 25 listopada trwa dwutygodniowy lockdown wprowadzony w związku z gwałtownym wzrostem liczby zakażeń w kraju.

Dobowy rekord zakażeń, o którym resort zdrowia Słowacji poinformował w piątek, jest o niemal 5 tysięcy zakażeń wyższy od poprzedniego rekordu, ustanowionego 23 listopada.

Resort zdrowia podkreśla jednak, że raportowana w piątek liczba zakażeń jest po części efektem tego, iż niektóre zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wykryte we wtorek nie zostały wcześniej wprowadzone do systemu i resort zdrowia dodał je do czwartkowych zakażeń.

Czytaj więcej

Słowacja wprowadza lockdown na dwa tygodnie

Liczba zakażeń z ostatnich 7 dni wskazuje, że epidemia na Słowacji nadal się rozwija - w ciągu minionego tygodnia w kraju wykryto 61 515 zakażeń, więcej niż tydzień wcześniej, gdy zakażeń takich wykryto 57 992.

W związku z obowiązującym na Słowacji lockdownem mieszkańcom kraju nie wolno opuszczać domów z wyjątkiem sytuacji, gdy jest to konieczne. Niezaszczepieni przeciw COVID-19, którzy nie mają statusu ozdrowieńców, muszą legitymować się ważnym, negatywnym wynikiem testu na COVID-19, aby móc pracować stacjonarnie.

61 515

Tyle zakażeń wykryto w liczącej 5,5 mln mieszkańców Słowacji w ciągu ostatnich siedmiu dni

Słowacki parlament debatuje obecnie nad propozycją, by osobom w wieku 60 i więcej lat wypłacać jednorazowe świadczenie w wysokości 500 euro, jeśli zdecydują się zaszczepić przeciw COVID-19.

Na Słowacji w pełni zaszczepionych jest 46,3 proc. z 5,5 mln mieszkańców kraju.

Od początku epidemii na Słowacji wykryto ok. 712 tys. zakażeń koronawirusem. Zmarło 14 696 chorych na COVID-19.