W ubiegłą środę Ministerstwo Zdrowia informowało o 28 380 nowych przypadkach koronawirusa SARS-CoV-2, stwierdzonych za pomocą testów. Ile zakażeń odnotowano w ciągu ostatniej doby? Według nieoficjalnych ustaleń Polsat News, w komunikacie o godz. 10:30 będzie mowa o ponad 29 tys. nowych przypadków. To najwyższa dobowa liczba nowych zakażeń od 2 kwietnia. Przed rokiem 1 grudnia informowano o 9 105 przypadkach.

W porównaniu z ubiegłym tygodniem wzrost liczby nowych przypadków nie będzie przekraczał 6 proc. i - pomijając dane dotyczące niedzieli oraz świąt, zazwyczaj niższe z uwagi na opóźnienia w raportowaniu - będzie najniższy od drugiej połowy sierpnia.

Czytaj więcej

Wariant Omikron koronawirusa. Od 1 grudnia nowe obostrzenia w Polsce. "Alertowy pakiet"

Według Polsat News, wiceminister zdrowia przekazał też, że w dzisiejszym komunikacie będzie informacja o "dużej" liczbie zgonów związanych z COVID-19. W ciągu ostatnich siedmiu dni resort kierowany przez Adama Niedzielskiego informował o 624 zgonach z powodu COVID-19 i 1 727 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Dla porównania, w tym samym okresie przed rokiem liczby te wynosiły odpowiednio 549 i 2 827.

Przed rokiem szczepionki na COVID-19 nie były dostępne. Teraz według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, w Polsce w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 20,41 mln osób.

29 listopada w związku z pojawieniem się wariantu Omikron koronawirusa SARS-CoV-2 Adam Niedzielski ogłosił kolejne ograniczenia praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Obostrzenia, zmniejszające liczbę osób mogących jednocześnie przebywać w lokalach gastronomicznych, hotelach, kościołach, siłowniach czy placówkach kulturalnych mają obowiązywać do 17 grudnia włącznie. Limity nie dotyczą osób zaszczepionych na COVID-19.